Tady bych se pana Kovandy zastal, přestože s ním jinak často nesouhlasím (třeba co se týče pohledu na bankrot ruska). Minimálně u zlata a stříbra je třeba si uvědomit, že jeho cena je velmi výrazným způsobem manipulovaná směrem dolů. Například pomocí obchodování s papírovým zlatem a stříbrem. Protože papírového zlata je neomezené množství, stejně jako je neomezené množství měny, takže lze jednoduše vydávat další a další poukázky (jak na měny tak na papírové zlato).
Málo se to ví, ale papírových poukázek na zlato již bylo vydáno zhruba 98x víc, než kolik existuje na světě zlata skutečného. Kdyby si chtěli všichni ti držitelé finančních produktů založených na papírovém zlatě vyzvednout za své papírky skutečné zlato, uspokojeno by bylo asi jen 1 až 2 procenta majitelů papírového zlata. V tom okamžiku by se cena fyzického kovu dostala na svou skutečnou úroveň, která je zhruba 100x vyšší než jsou dnes na burzách uváděné hodnoty ceny zlata. Zlato by tedy nestálo 1950 USD za unci, ale téměř 200 000 USD za unci.
Z toho je zcela jasně patrné, že oficiálně udávaná cena zlata ja manipulovaná směrem dolů. Naproti tomu ceny akcií jsou manipulovány směrem nahoru. Žádné představenstvo firmy nechce svým akcionářům říct, že cena jejich akcií padá. Dělají nejrůznější účetní manipulace tak, aby se zdálo, že vše je OK a že firma je na tom líp a líp. A banky jim v těch manipulacích rády pomáhají. Protože kdyby manažeři firem vykázali skutečnost, mohli by přijít o svá dobře placená místa.
Takže růst cen akcií a stagnace ceny zlata jsou jen výsledky obrovských manipulací.
Kdyby se třeba ukázalo, že skutečná cena unce zlata je těch 200 000 USD, jaký by to byl obrázek pro politiky a bankéře v porovnání s tím, že ještě před asi sto lety stála unce zlata 20 USD? V době, kdy byl dolar krytý zlatem, měl 10 000x vyšší hodnotu než má dnes. Vlády tedy za sto let přivedly dolar ke krachu. Nebo jak jinak nazvat situaci, kdy hodnota měny spadla na 0,001% hodnoty před sto lety? Když se to zprůměruje, ztrácí USD každý rok zhruba 10% své hodnoty oproti roku předchozímu. Alespoň při pohledu hodnoty dolaru oproti zlatu a jeho skutečné ceně odvozené od počtu poukázek na zlato vzhledem ke skutečně dostupnému množství kovu.