Příspěvky nebo odpovědi uživatele čezovejfanatik nepř.









Příspěvky nebo odpovědi uživatele čezovejfanatik nepř.. Výpis příspěvků 201 až 220 (482)


Téma: Akcie ČEZ

cena elektřiny plynu

 určitě vám názor neberu. Někdo má dnes dostatek důvodů prodávat, někdo držet, jiný kupovat ... je to trh. Jen čas ukáže kdo měl pravdu, tak to na trzích chodí, že?

Dosavadní doporučení: přečíst (18)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

cena elektřiny plynu

ani elektřina ani plyn nestagnují ... Velmi rychle dva argumenty:

1) udvědomte si, že je nyní prosinec a trh s elektřinou se v prosinci vzhledem zaběhnutým praktikám obchodníků, velkých spotřebitelů a výrobců nikdy moc nevyznamenal. Kontrakt na následující rok (nyní 2011) fakticky umírá za situace kdy výrobci mají na další rok prodáno přes 95% plánované výroby. Kontrakt na rok přespříští rok (2012) se začne aktivně obchodovat až v období březen - srpen 2011. V té době budou zobchodovány největší objemy. Např. čez měl v říjnu prodáno na rok 2011 95% plánované výroby a na rok 2012 pouhých 30%

Před rokem (před vánoci 2009) se situace vyvíjela takto: Kontrakt 2010 klesl pod 45 EUR/MWh, nyní (prosinec 2010) se kontrakt 2011 obchoduje na 50,5 EUR /MWh. Kontrakt 2011 se na podzim 2009 obchodoval na 49 EUR/MWh, aby pak během "hlavní obchodní sezony" vyskočil k 55 EUR/MWh. Nyní se kontrakt 2012 obchoduje za 52,5 a to je pro jaro a léto 2011, kdy se zobchoduje největší objem kontraktu 2012 velmi dobrý příslib, zvláště pokud dále poroste spotřeba

2) plyn za poslední měsíc vyskočil o více než 12%, elektřina 2012 se od začátku listopadu také vzpamatovala a z úrovní těsně pod 49 EUR vyskočila na aktuálních 52,5 EUR/MWh

Řekl bych, že to zase tak špatně nevypadá :-)

Dosavadní doporučení: přečíst (18)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

spotřeba elektřiny v ČR

příspěvek speciálně pro pana "Mono", dodatek k předešlému příspěvku ...

vrchol spotřeby elektřiny zažila ČR v roce 2008, čistá spotřeba dosáhla 60,47 TWh, v roce 2009 poklesla na 57,1 TWh o 5,5%. Za 9 měsíců roku 2010 roste spotřeba o 4,4%  a dá se předpokládat, že dosáhne úrovně 59,5 TWh. K dosažení úrovně roku 2008 (předkrizové úrovně) bude tedy stačit v roce 2011 zhruba 1,5% y/y růst. To je reálné.

Platí tedy to co jsem psal jak v Německu tak v ČR bude dosaženo předkrizových úrovní spotřeby již v roce 2011 a tedy mnohem dříve než bylo analytiky předpokládáno ještě před pár měsíci. Původní odhady mluvily o roce 2013 nejlépe druhé polovině 2012.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (22)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pro ty co ještě zůstali ...

a nenechali se zdecimovat aktivitou účtu v Patrii, který si udělal z akcie čez vlastní pískoviště a z ostatních obchodníků pánáky v komparsu.

Za poslední měsíc cena elektřiny stoupla o téměř 10%. Kontrakt 2011 se k velkému překvapení obchoduje nad 50 EUR/MWh, kontrakt 2012 blízko 52,5 EUR/MWh. V loňském roce rozdíl mezi cenou kontraktu 2011 na podzim 2009 a v létě 2010, kdy se kontraktuje většina elektřiny na další rok činil více než 10%. Také vývoj HDP a růst spotřeby elektřiny jak v Německu tak i u nás o hodně předbíhá očekávání analytiků. Jasně se ukazuje, že v průběhu roku 2011 budou dosaženy ve spotřebě elektřiny předkrizové úrovně (původně se speciálně pro Německo odhadovalo, že to bude až v roce 2013 nejlépe na konci 2012).

Přenosové soustavy jak ČR tak i Polska připravují pro rok 2011 opatření (až možnost rozpojení soustavy) proti přetékání elektřiny  z větru z německé soustavy na naše a polské území tzn., že Němci se poprvé střetnou s plnými důsledky nezodpovědného rozvoje obnovitelných zdrojů ...

Dříve či později investoři "objeví" (oni to samozřejmě všichni ví, ale z kšeftů kolem polské privatizace jsou nyní všichni velmi dobře živi - speciálně UniCredit, CSFB, UBS a další), že polská energetika je neskutečně podinvestovaný šrot s čez neporovnatelný. Bohužel polská vláda to moc dobře věděla a skrze poslušné penzijňáky se dobře připravila ...

Dosavadní doporučení: přečíst (28)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

jak se hraje v Polsku o energetiku ...

... tento příklad jasně ukazuje v jakých rukou je nyní významná minorita čez a kdo si s cenou akcie čez pohrává.  Níže uvedený text se týká NWR a její potenciální akvizice polské Bogdanky. S čez to má společné dvě věci. Více méně se prokazuje pevná vazba polské vlády a polských penzijních fondů (, které poslouchají vládu téměř na slovo). Celá privatizace minoritních podílů polské energetiky (vynuceno potřebou až 10 mld. USD na krytí deficitu rozpočtu) je z velké většiny postavena na ochotě polských penzijních fondů kupovat (u IPO PGE koupily téměř 90% všech nabízených akcií polské fondy a polští drobní investoři).  Odměnou je "levnější" cena, závazkem loajalita se zájmy Polska. Bogdanka byla ještě na jaře 2010 státní, následně ji stát prodal domácím penzijňákům za "výbornou" cenu, nyní penzijňáky poslouchají polský stát a ten zatím nechce o cizácích ve své energetice ani slyšet (celkem rozumně)! Prodej minorit v PGE, Tauronu, ENEA byl vykoupen umělým snížením ceny klíčového benchmarku v regionu CEE navíc obchodovaného v Polsku (dokonce současti indexu WIG). Pro polské penzijňáky to až takový problém není, protože vlastní více než 1/3 skutečného free float čez (správa v UniCredit cca 10% čez)

Nyní zmíněný příspěvek ze serveru Patria:

Na mezistátní úroveň možnou akvizici Bogdanky ze strany NWR povýšil náměstek polského ministra státního pokladu Bury, který uvedl, že stát, který vlastní 2,3 % akcií, na nabídku reagovat nebude a ke stejnému kroku vyzval také ostatní akcionáře Bogdanky. "Polský stát má 2,3 procenta akcií Bogdanky, my určitě na nabídku NWR neodpovíme," řekl náměstek polského ministra státního pokladu Jan Bury. Počítá se tím, že podobně se rozhodnou penzijní fondy, které dohromady vlastní asi 47 procent akcií Bogdanky. "Pro penzijní fondy je to test, zda jsou dlouhodobými investory," uvedl Bury.

Zřejmě v reakci na vládní prohlášení svůj zamítavý postoj k převzetí Bogdanky ze strany NWR potvrdil největší akcionář z řad fondů, Aviva. "Cena je jen jedním z důvodů. Dalším je, že vidíme Bogdanku spíše v roli konsolidátora celého sektoru, než jako cíl akvizice," uvedl portfolio manažer fondu Pawel Klimkowski. Jak Klimkowski za Avivu tak Sojka za PZU odmítli odpovědět na otázku, zda ze strany NWR padla nabídka na zvýšení nabízené ceny

Dosavadní doporučení: přečíst (13)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

žádná mašinka se nerozjíždí

to si jen účet v Patrii upravuje cenu přesně tak jak potřebuje (je to stále do kola) ... ostatní brokeři jen do počtu ...

Dosavadní doporučení: přečíst (13)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Patria

jsou jen dva obchodníci, kteří vidí pravidelně a trvale objednávky, které poslední více než rok ovlivňují cenu akcie čez zcela zásadně. Patria a HVB. Podíl Patrie na kurzotvorných obchodem s čez přesahuje  2/3.

Není to škodolibost, ale já vám neodpovím, jen popisuji co se děje a co je viditelné. Ale jinak bych se neděsil, tedy pokud tedy nemáte vysokou páku. Vlastně není co řešit, divi okolo 50 zase bude, povolenky zdarma po roce 2013 čez mít bude, cena elektřiny jde nahoru ... žádný armagedon se neděje, čas čezu opět přijde :-)

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (29)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Patria

o žádné povolenky nejde ... a nešlo ... , Patria už dnes v 8:59 ví, že čez narazí "v nejhorším" na rezisteci 755

Dosavadní doporučení: přečíst (19)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

povolenky po 2013

je to přesně tak jak je popsáno v článku E15. Dodal bych k tomu jediné, v tomto smyslu se jasně vyjadřoval i management na tiskové konferenci k výsledkům 1 - 9/2010, nikoho to ale nezajímalo.  Nikdo z analytiků, kteří zdůrazňovali závažnost tohoto kroku na cenu čez, se jedinou větou přes jasné konstatování managementu nezmínil ani slovem.

Mimochodem odpovídá tomu i konstrukci solární daně a darovací daně z povolenek. Solární daň 3 roky ( 2011, 2012, 2013) a darovací daň z povolenek 2 roky (2011 a 2012). V roce 2013 bude stát mít příjem z prodeje 30% povolenek (čeká se růst jejich ceny) a v roce 2014 již ze 40%. Jinými slovy stát čeká, že v roce 2014 získá z dražby 40% povolenek dostatečný příjem na to, aby nahradil výpadek jak solární daně (jen do 2013) tak i darovací daně z povolenek (jen do 2012)   

Dosavadní doporučení: přečíst (12)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Polsko vs ČEZ

s dovolením jen opakuji k dokreslení situace kolem ENEA včerejší komentář k polské privatizaci a jejímu vlivu na čez:

pokusím se již poněkoliká zkratkovitě vysvětlit. Jde o vysvětlení, které vzniklo spojením mnoha informací (a stále více se potvrzuje), které jsem získal a získávám každodenním kontaktem s lidmi z oboru jak v ČR tak Polsku. Nicméně stále je to jen teorie a tak to berte. Není to ale nic nahodilého, tímto tématem se zabývám už téměř dva roky (od úplných začátků - plánování polské privatizace)

Polsko privatizuje elektroenergetiku neobvyklým způsobem. Polská vláda přišla pod tlakem okolností (jen letos potřevují 10 až 12 mld. USD z privatizačních příjmů na krytí deficitu státních financí) na trh v nevhodnou dobu (elektroenergetika pod tlakem, ceny elektřiny nízko, akviziční potenciál evropských konkurentů poměrně slabý) a z toho vyplynulo, že není zájem prodat "levně" cizákům. Celá privatizace je založena na mocných a bohatých polských penzijních fondech. Ty jsou poměrně svázány regulatorními opatřeními nicméně na polském akciovém trhu mají "zelenou".

Akcie čez dávno před tím vstoupily na polskou burzu, staly se součástí indexu WIG a po určitou omezenou dobu z toho cena akcií čez i docela slušně těžila. Polské penzijňáky akcie čez nakupovaly nejen proto, že byly součástí WIG, ale i z důvodu, že šlo o elektroenergetickou společnost, jejíž přítomnost na polském trhu v zásadě chyběla. ČEZ oficiálně také prezentoval nemalé ambice uspět v budoucí privatizaci v Polsku.

Na jaře 2009 se začala velmi vážně připravovat privatizace polské elektroenergetiky. Mezi nejaktivnější spolupracovníky polské vlády se zařadila UniCredit, jejíž šéfka před tím pracovala v polských vládních strukturách. V té době se také z ničeho nic objevilo na účtu české UniCredit ČR ve správě 10% akcií čez na pouhých 34 účtech (většinově konsolidace polských účtů + běžní klienti UniCredit)

ČEZ se stal pro polskou privatizaci hlavním benchmarkem (jediná srovnatelná a fungující elektroenergteika v regionu CEE) + také vzorem (spojení PGE + Energa - polští vládní představitelé často opakují, že se inspirovali čezem a postupem českého státu) + konkurencí mezi akciovými tituly z oboru v regionu CEE

Polská vláda dodnes fakticky neztratila v sektoru kontrolu , přestože vykázala už nemalý privatizační příjem. Polská vláda vše založila na prodeji minoritních podílů přes trh - většinově do rukou domácích subjektů. Prodala v IPO (15%) a SPO (10%) minoritní podíly v PGE, prodala  v SPO 17% ENEA, v SPO 51% Tauronu (jiná státem kontrolovaná společnost KGHM koupila 5% přímo a dalších 5% dokupuje na trhu), 83% Energa kupuje státem vlastněné PGE. Ve hře je pouze 51% ENEA a kolem toho bude zřejmě ještě hodně zmatku (silné odbory odmítají privatizaci zahraničním subjektům) - mimochodem komplikovaná privatizace už od začátku, protože kdysi Poláci prodali Vattenfallu 19% akcií.

Velkou většinu výše uvedených prodejů kupují polské penzijní fondy doplňované investičními fondy a retailem. Např. u největšího IPO PGE z období před rokem 90% upsali domácí investoři v čele s penzijňáky. Tím to ale nekončí, polský stát obdobně pokračuje i v souvisejících odvětvích jako je např. těžba. Na jaře 2010 prodal většinu akcií dolu Bogdanka polským penzijňákům (přes 55%) a ty nyní úspěšně vzdorují nabídce NWR.

Závěr:

Akcie čez byly a jsou benchmarkem nicméně v tomto smyslu role čez klesá, protože další prodeje už se částečně mohou opřít i o tržní ceny akcií Tauron, PGE a ENEA (čez je ale nadále největší energetikou v CEE) Nyní se pomalu začíná projevovat i další důsledky vyplývající z pozice čez na trh elektroenergetik v CEE a na polské burze. Během letoška a konce loňského roku nově uvedené akcie elektroenergetik se pomalu začínají protlačovat do indexů WIG a dokonce i do MSCI EMEA a to samozřejmě na úkor ČEZ (který v těchto indexech byl ještě na začátku roku 2010 v sektoru elektroenergetiky sám).

Úplně na závěr. Vzhledem k tomu, že většinu aktiv od polské vlády nakoupily polské subjekty v čele s polskými penzijňáky určitě tady nebyl zájem, aby penzijňáky kupovaly příliš draho ba naopak. Polská vláda chtěla v bezvýchodné situaci peníze (kupci v této pohnuté době na zanedbanou a podinvestovanou elektroenergetiku, kterou nečeká nic než obrovský CAPEX moc nebyly a pokud tak za hodně levno), penzijňáky byly ochotny koupit ale jen za "rozumné peníze". Tomu se musela uzpůsobit tržní cena klíčového benchmarku a pro polské penzijňáky to nebyl problém, vždyť ovládají významnou část free float čez. Ukázkou je ENEA. Polské penzijňáky nakoupily v SPO v lednu 2010 akcie ENEA za cca 16 - 17 PLN, nyní se mluví o tom, že 51% mělo být  prodáno za 25 PLN a kupec měl být povinen za tuto cenu vykoupit i minority.

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (22)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

prodej ENEA - po roce znovu krach?

První privatizaci spustila polská vláda v roce 2009 - prodej 67% ENEA. Během podzimu postupně odstoupil Vattenfall (drží 19%), následně ČEZ a na závěr i RWE, s kterým jednala polská vláda exkluzivně. Následně hned v lednu 2010 prodala vláda na trhu 16% ENEA (spo) někde okolo 16 - 17 PLN.

Na jaře 2010 byla spuštěna privatizace ENEA znovu. Tentokrát jen 51%. Přihlásila se Iberdrola, Enel, GdF, EdF, Kulczyck, EPH. Postupně všichni odpadly. Závěrečné nabídky dal EdF, GdF a Kulczyck. Polská vláda do finále vybrala Kulczyka a GdF, následně vyřadila i GdF. Nyní je jasné, že jednání s Kulczykem nedopadlo (neprokázal finance), GdF odstoupila (už nemá zájem) a pochybuji, že EdF do toho půjde ...

Tedy znovu blamáž !!!! Ukazuje se, že aktuálně v Evropě nejsou kupci všichni konsolidují své bilance. Ono totiž koupit ENEA znamená na dlouhé roky jen investovat, investovat a investovat. Jak už jsem psal. V Evropě není zanedbanější a podinvestovanější energetika než je v Polsku. ENEA speciálně je navíc zřejmě vůbec nejhorší energetikou z top 4 (PGE, Tauron, ENEA a Energa)

Závěr:

Tento výsledek samozřejmě neharje do karet čezu. Polské vládě nezbyde než prodej ENEA znovu odložit popř. změnit scénář (další prodeje přes trh - spo) +  urychlit prodeje dalších minorit v PGE a Tauronu. To vše bude brát kapitálové float čezu, fundament bude hrát minimální roli (snad až divi to trochu oživí)

Dosavadní doporučení: přečíst (25)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pokus o vysvětlení Polsko vs čez

no jestli vydržet nebo vzdát to si musíte rozhodnout sama, to si netroufám, každý z nás se přece jen kouká na investice jinak. VH 22.11. není o ničem jiném než o volbě členů dozorční rady, nic jiného na programu není a už ani být ze zákona nic doplněno být nemůže

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (5)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pokus o vysvětlení Polsko vs čez

na to vám dám jednoduchou odpověď. Za prvé polské penzijňáky mají úplně jinou sílu než ty české. Za druhé stačí se podívat a srovnat si polský kapitálový trh s tím českým. Také podpora vlád těmto trhů je absolutně rozdílná, polská vláda výrazně podporuje investice polských penzijňáků na svém trhu, česká činí opak. Polská vláda získala díky kapitálovému trhu miliardy dolarů, česká vlastně nic. Naopak český MPO a MF dělají vše proto aby odradili investory od investic na BCPP. Ja k jinak si může investor vysvětlit, když ministr řekne, proč vyplácet dividendu, když se budeme muset popdelit s minoritními akcionáři. Raději obereme celý sektor výrobců elektřiny a zdaníme jim povolenky darovací daní.

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (20)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

pokus o vysvětlení Polsko vs čez

pokusím se již poněkoliká zkratkovitě vysvětlit. Jde o vysvětlení, které vzniklo spojením mnoha informací (a stále více se potvrzuje), které jsem získal a získávám každodenním kontaktem s lidmi z oboru jak v ČR tak Polsku. Nicméně stále je to jen teorie a tak to berte. Není to ale nic nahodilého, tímto tématem se zabývám už téměř dva roky (od úplných začátků - plánování polské privatizace)

Polsko privatizuje elektroenergetiku neobvyklým způsobem. Polská vláda přišla pod tlakem okolností (jen letos potřevují 10 až 12 mld. USD z privatizačních příjmů na krytí deficitu státních financí) na trh v nevhodnou dobu (elektroenergetika pod tlakem, ceny elektřiny nízko, akviziční potenciál evropských konkurentů poměrně slabý) a z toho vyplynulo, že není zájem prodat "levně" cizákům. Celá privatizace je založena na mocných a bohatých polských penzijních fondech. Ty jsou poměrně svázány regulatorními opatřeními nicméně na polském akciovém trhu mají "zelenou".

Akcie čez dávno před tím vstoupily na polskou burzu, staly se součástí indexu WIG a po určitou omezenou dobu z toho cena akcií čez i docela slušně těžila. Polské penzijňáky akcie čez nakupovaly nejen proto, že byly součástí WIG, ale i z důvodu, že šlo o elektroenergetiskou společnost, jejíž přítomnost na polském trhu v zásadě chyběla. ČEZ oficiálně také prezentoval nemalé ambice uspět v budoucí privatizaci v Polsku.

Na jaře 2009 se začala velmi vážně připravovat privatizace polské elektroenergetiky. Mezi nejaktivnější spolupracovníky polské vlády se zařadila UniCredit, jejíž šéfka před tím pracovala v polských vládních strukturách. V té době se také z ničeho nic objevilo na účtu české UniCredit ČR ve správě 10% akcií čez na pouhých 34 účtech (většinově konsolidace polských účtů + běžní klienti UniCredit)

ČEZ se stal pro polskou privatizaci hlavním benchmarkem (jediná srovnatelná a fungující elektroenergteika v regionu CEE) + také vzorem (spojení PGE + Energa - polští vládní představitelé často opakují, že se inspirovali čezem a postupem českého státu) + konkurencí mezi akciovými tituly z oboru v regionu CEE

Polská vláda dodnes fakticky nic skutečně neprodala, dokonce se zatím ani nezbavila majoritního vlivu ve všech společnostech. Prodala v IPO (15%) a SPO (10%) minoritní podíly v PGE, prodala  v SPO 17% ENEA, v SPO 51% Tauronu (jiná státem kontrolovaná společnost KGHM koupila 5% přímo a dalších 5% dokupuje na trhu), 83% Energa kupuje státem vlastněné PGE. Ve hře je pouze 51% ENEA a kolem toho bude zřejmě ještě hodně zmatku (silné odbory odmítají privatizaci zahraničním subjektům) - mimochodem komplikovaná privatizace už od začátku, protože kdysi Poláci prodali Vattenfallu 19% akcií.

Velkou většinu výše uvedených prodejů kupují polské penzijní fondy doplňované investičními fondy a retailem. Např. u největšího IPO PGE z období před rokem to bylo více než 90% upsali domácí investoři v čele s penzijňáky. Tím to ale nekončí, polský stát obdobně pokračuje i v souvisejících odvětvích jako je např. těžba. Na jaře 2010 prodal většinu akcií dolu Bogdanka polským penzijňákům (přes 55%) a ty nyní úspěšně vzdorují nabídce NWR.

Závěr:

Akcie čez byly a jsou benchmarkem nicméně v tomto smyslu role čez klesá, protože další prodeje už se částečně mohou opřít i o tržní ceny akcií Tauron, PGE a ENEA (čez je ale nadále největší energetikou v CEE) Nyní se pomalu začíná projevovat i další důsledky vyplývající z pozice čez na trh elektroenergetik v CEE a na polské burze. Během letoška a konce loňského roku nově uvedené akcie elektroenergetik se pomalu začínají protlačovat do indexů WIG a dokonce i do MSCI EMEA a to samozřejmě na úkor ČEZ (který v těchto indexech byl ještě na začátku roku 2010 v sektoru elektroenergetiky sám).

Úplně na závěr. Vzhledem k tomu, že většinu aktiv od polské vlády nakoupily polské subjekty v čele s polskými penzijňáky určitě tady nebyl zájem, aby penzijňáky kupovaly příliš draho ba naopak. Polská vláda chtěla v bezvýchodné situaci peníze (kupci v této pohnuté době na zanedbanou a podinvestovanou elektroenergetiku, kterou nečeká nic než obrovský CAPEX moc nebyly a pokud tak za hodně levno), penzijňáky byly ochotny koupit ale jen za "rozumné peníze". Tomu se musela uzpůsobit tržní cena klíčového benchmarku a pro polské penzijňáky to nebyl problém, vždyť ovládají významnou část free float čez. Ukázkou je ENEA. Polské penzijňáky nakoupily v SPO v lednu 2010 akcie ENEA za cca 16 - 17 PLN, nyní se mluví o tom, že 51% bude prodáno za 25 PLN a kupec bude povinen za tuto cenu vykoupit i minority.

 

 

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (20)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

odklad prodeje 51% ENEA

je pro akcionáře čez poměrně deprimující zprávou, neznamená to nic jiného než že se tu na čezu budeme další dlouhé měsíce motat od nikud nikam.

Odklad prodeje 51% ENEA je vynucenou záležitostí. Vítěz tendru Kulczyk neprokázal dostatečné finanční zdroje na pokrytí nákupu až 100% akcií (51% + 19% od Vattenfallu+povinný odkup z trhu) popř. od koupě na poslední chvíli couvnul. Druhý v pořadí GdF byl polskou vládou vyřazen, protože si podmiňoval koupi ENEA možností jejího rozdělení a přeprodeje jejích častí. To bylo nepřijatelné pro polskou vládu i odbory. Nyní bylo GdF přizváno zpět, otázka zda vůbec existuje zájem ...  

Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Kulczyk nemá peníze na ENEA

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (1)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

prodej 51% ENEA znovu v úzkých čez pod tlakem

já děkuji za plodnou diskuzi, to se na tomto webu nestává tak často. I já se pouze snažím dávat dohromady střípky. Už více než 1 rok trvající dění na čez je sice fakt, ale není úplně obvyklé a přirozené. Několik poznámek k tomu co se děje a může bezprostředně dopadat na akcie čez:

1) agentura Reuters uvedla, že GdF se pozvání vlády znovu vrací do hry o 51% ENEA. Jak se zdá téměř upečený deal, že Kulczyk koupí 51% ENEA se hroutí ... Otázka jaká je dnes ochota GdF znovu jednat, když už je polská vláda odepsala. Čas se navíc krátí, protože Poláci chtěli mít vše hotové do konce roku. Příjem z prodeje 51% ENEA měl být základem balíku 10 mld. USD na krytí deficitu státních financí

2) už jsem to zde psal. Polská vláda podporující spojení PGE a Energa tj. koupě 83% Energa ze strany PGE otáčí a spojení již nepodporuje ... Nesouhlas polského antimonopolu tak může být záminkou k ukončení transakce

Závěr: ad.1 i ad.2 mohou přinést úplné fiasko plánům polské vlády pro rok 2010 a vytvořit obrovský tlak na nestandartní postupy .... (a víme, že Poláci jsou jich schopni)

Cena elektřiny:

Na současném vývoji je vidět jak obrovský vliv má na cenu elektřiny vývoj EUR/USD v návaznosti na cenu ropy (plynu). V minulých dnech vystoupala ropa až téměř k 90 USD a v témže okamžiku posílil USD vůči EUR z 1,42 na 1,37. Reakace EEX byla okamžitá, elektřiny vystřelila jako pokropená živou vodou ... Aktuálně ropa klesla s maxima téměř o 10%, USD stále posiluje ale na rychlost poklesu ropy to nestačí, cena elektřiny klesá ...

Je to opravdu hra o mnoha neznámých. Nicméně pokud se nyní (listopad - prosinec)udrží kontrakt 2012 nad 49 EUR dává to pro top sezonu na EEX i PXE (zrealizují se největší objemy na rok 2012) dobrou naději, že v tomro období cena baseload posílí až o 10% tj. k 55 EUR/MWh a vzhledem k rostoucí poptávce možná i výše. Ale to je v dnešní volatilní době samozřejmě hádání i když alespoň trochu podložené (přiznávám to ...). V roce 2010 se v listopadu obchodoval kontrakt 2011 na minimu 49 EUR/MWh a na top sezoně pak 55 EUR/MWh

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (11)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

důsledky polské privatizace pokračují

vlastně jsem vám odpověděl v samotném příspěvku, ono to na sebe navazuje, čez posloužil jako benchmark. Nyní jsou na trhu akcie PGE, ENEA i Tauron. Tyto akcie se přirozeně pomalu protlačují jak do indexů WIG (Tauron začátkem prosince) tak i MSCI EMEA  a to má také své důsledky a vyvolává to určité kroky správců ...

význam polské privatizace je opravdu veliký ... nevím jak bych to ještě více zdůraznil ... vliv na akcie čez bude pokračovat ještě řadu měsíců

Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

důsledky polské privatizace pokračují

k cenám elektřiny, úrovně na podzim 2009 byly podstatně horší než ty nyní. Srovnávám podzim2009/podzim2010 a úroveň  futures base 2010/base2011 a futures base2011/2012. Vliv cen elektřiny na EEX v regionu je podobný.

Stále to vypadá, že celá anabáze pro čez skončí darovací daní 2011, 2012 cca 10 - 12 Kč/akcii 

Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

důsledky polské privatizace pokračují

ačkoli se zdálo, že většina aktivity kolem polské privatizace v těchto měsících utichne, opak je pravdou. Prodej 51% ENEA je zřejmě těsně před dokončením, ale hotovo stále není. Vůbec není jasné jak to bude s dalšími podíly v ENEA. Svůj 19% podíl prodává Vattenfall a zbytek je na trhu (v lednu spo). Kulczyck přislíbil vládě odkoupit až 100% akcií (musel prokázat zdroje). V posledních týdnech také nastala změna postoje polského státu ke spojení PGE a Energa (83%), je tak možné, že privatizace 83% Energa se po případném zamítnutí polského antimonopolu bude opakovat v roce 2011. Už dnes je více méně jisté, že polský stát bude s prodejem elektroenergetiky pokračovat i v roce 2011, na řadě budou další minoritní podíly v PGE a Tauronu.

Kromě toho příchod nových energetických akcií ENEA, Tauron a PGE na polskou burzu míchá zastoupením v polském indexu WIG, ale i v rámci regionu v indexu MSCI . Změna zastoupení a jednotlivých vah v indexu vytváří tlak především na akcie ČEZ. Analytici uzpůsobují doporučení viditelnému tlaku na cenu a fundament nehraje nyní žádnou roli (negativní věci jsou nadhodnocovány).

Fundament čez má aktuálně opět 0% váhu. Cena elektřiny roste, současné ceny kontraktu 2012 dávají pro jaro a léto naději výrazného oživení a lepších cen než 2011. Přidělování povolenek po 2013 bude velmi pravděpodobně zachováno (změna zákona není na pořadu dne a EK bude plány energetik jednotlivých států schvalovat již na přelomu roku). Akcie PGE jsou téměř zpět na 23 PLN kde byly při IPO loni (čez se obchodoval nad 900 Kč), nyní 750 Kč.

Dosavadní doporučení: přečíst (25)
Vaše doporučení:


« Předchozí | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:28 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  677.00  +0.45% 
 ČEZ  880.00  +0.34% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 104.00  +0.73% 
 GEN DIGITAL  570.00  +0.89% 
 GEVORKYAN  258.00  +1.57% 
 KOFOLA CS  304.00  +1.33% 
 KOMERČNÍ BANKA  782.50  +1.56% 
 MONETA MONEY BANK  102.20  +2.51% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 280.00  +0.13% 
 PHOTON ENERGY  43.00  -0.69% 
 PILULKA LÉKÁRNY  128.50  +2.80% 
 PRIMOCO UAV SE  935.00  +2.19% 
 VIG  757.00  +2.85% 
Komodity online
 Ropa 84.94 USD 28.06   
 Zlato 2323.94 USD 28.06   
 Stříbro 29.09 USD 28.06   
 Káva 227.58 USD 28.06   
 Cukr 20.31 USD 28.06   
 Bavlna 72.70 USD 28.06   
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.