Příspěvky nebo odpovědi uživatele starý bursián









Příspěvky nebo odpovědi uživatele starý bursián. Výpis příspěvků 1 až 50 (106)


druhá vlna finanční krize

 Letos krize nekončí, obrat k lepšímu přijde za dlouhou dobu, Koncem roku čeká Ameriku i Evropu další vlna bankrotů firem a masové propouštění.  Nelze vyloučit však ani mírné oživení, pak ale klidně může přijít i třetí vlna a další pád. Rostoucí potíže se splácením úvěrů, které mohou firmy po nějakém čase dohnat až ke krachu žádné vládní opatření nemůže krizi zastavit.
Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:

Warren Buffett: recese bude delší a hlubší nikoli krátká a mělká

Zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway nejbohatšího amerického investora Warrena Buffetta se loni prudce snížil na 4,99 miliardy dolarů ze 13,2 miliardy USD v roce 2007. Ve čtvrtém čtvrtletí se v důsledku účetních ztrát z investic a derivátů v rozsahu 3,25 mld. USD čistý zisk Buffettovy společnosti propadl o 96 % na 117 milionů USD z 2,95 miliardy dolarů před rokem..
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (5)
Vaše doporučení:

Dow může padnout na 4000

Stovky miliard dolarů s velkou pravděpodobností pouze zalepily staré díry, ale nijak nepřispěly k obnovení likvidity na trhu, což by mělo být klíčovou snahou. Bez tohoto se mohou prostředky do finančního sektoru přilévat v podstatě bez omezení i nadále a stále bez kýženého efektu. Pro dalších 12 měsíců zůstat zcela mimo riskantní investiční nástroje jako jsou akcie a komodity. Vyhýbat se také instrumentům svázaným s kreditním trhem. Velkým rizikem je narůstající bublina amerických státních dluhopisů. Je až nepředstavitelné, proč jsou investoři ochotni půjčovat své peníze americké vládě na 30 let za méně než 4%. Zcela se vyhýbat americkým akciím, které jsou stále příliš drahé.
Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:

Krize potopila v USA za dva měsíce 14 bank

Loni zkrachovalo v USA 25 bank, letos již 14. Problémy bankovního sektoru ve Spojených státech stále neskončily. Kvůli globálním otřesům zde jen od začátku tohoto roku zkrachovalo celkem 14 bank. Naposledy tento týden tamní úřady uzavřely Silver Falls Bank ve státě Oregon. Během dvou týdnů je to již druhá banka, která ve státě Oregon zkrachovala. Problémy mají i evropské bankyBankroty či vyvlastňování bank se nevyhnuly ani Evropě. Problémy mělo například několik finančních institucí v oblasti Beneluxu. Konkrétně belgický finanční dům KBC, který v Česku vlastní ČSOB, musel od vlády dostat pomoc několik miliard eur. Výrazně zasaženy byly i další přední evropské banky. Například švýcarská Credit Suisse či německá Deutsche Bank loni hospodařily se ztrátou.
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Wall street: futures předpovídá drtivý pád

Futures na us indexy dnes razantně oslabují a indikují tak největší krvavou lázeň za poslední kvartál. Čím dál více se totiž vzdaluje pomoc americké vlády tamnímu hospodářství a jejího vlivu na případné zlepšení..
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Jak se mýlí analytici..

Z týden starého rozhovoru s ředitelem invest.produktů české pobočky HSBC Bank M. Fuchsem: Loni v září jste v jednom článku uvedl, že se dámy u kadeřníka bavily o akciích a to je doba, kdy se do nich má investovat. Od té doby šly ale akcie ještě hodně dolů… Ano, baví-li se lidé už i v hospodě či třeba u kadeřníka o finanční krizi a akciích, je podle mého názoru správný čas pro nákupy akcií. Čas od času ale dostane některé z osvědčených investorských pravidel za uši, jako v tomto případě, protože pokles, a to akciových, ale i komoditních trhů, je daleko silnější než odborníci čekali. S kadeřníkem to tedy nevyšlo. Je již přesto nyní vhodná doba k nákupům akcií? Myslím si, že ano. Akciové trhy padají výrazně dřív, než se ekonomikám přestane dařit. Také tentokrát začaly klesat asi o půl roku dříve, než ekonomiky začaly zpomalovat. Stejně tak ale, alespoň na vyspělých trzích, akciové trhy zpravidla rostou půl roku předtím, než se ekonomiky odrazí ode dna. To vám mohu ukázat na grafech v podstatě v celém minulém století na ekonomice USA.Vyjdu-li tedy z předpokladu, že se může globální ekonomika dotknout dna někdy ve druhé polovině tohoto roku, může být správná chvíle k větším nákupům akcií nebo komodit v první polovině letošního roku – tedy přibližně šest měsíců před dosažením dna. Kadeřník se sice tentokrát mýlil, historické zkušenosti nám ale mohou pomoci v rozhodování ještě o něco lépe. Druhá polovina roku je ale široký pojem. Pokud přistoupím na vaše argumenty, není přece jen na nákupy akcií ještě brzy? Kdybych přesně věděl, kdy se trhy dotknou dna, tak tady dnes s vámi nepopíjím šálek kávy, ale sháním peníze, abych je mohl vrhnout na trh v tu pravou chvíli. To já ale opravdu nevím, protože nemám křišťálovou kouli. Takže vlastně nevíte nic..?Bohužel ne.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (6)
Vaše doporučení:

Ve fondech Čechům loni ubylo 71 miliard korun

Podílové fondy loni přišly o značnou část kapitálu svých klientů. Za celý rok v nich ubylo 71 miliard korun, které měli Češi investované. Celkem ve fondech zbylo 244 miliard korun. Čísla zveřejnila Asociace pro kapitálový trh. Odborníci tvrdí, že důvodem je propad finančních trhů a následná panika investorů. V prvním čtvrtletí 2008 ubylo 19 miliard korun, ve druhém objem majetku ve fondech stagnoval, ve třetím činil pokles pět miliard a ve čtvrtém 47 miliard korun. Část peněz si lidé vybrali, část z fondů "zmizela" kvůli rizikovým investicím do aktiv v zahraničí. Jak již dříve několikrát přiznali jejich zástupci, peněžní fondy v dobách velkého ekonomického růstu investovaly trochu riskantněji, než by se na jejich zaměření slušelo. Třeba do dluhopisů, které vydaly islandské banky, jež se kvůli krizi dostaly do problémů. Fondy jsou jednou z konzervativních investic, které finanční krize zasáhla nejsilněji.
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Pozor na rychlý návrat na akciové trhy

Téma: Kurz akcie OPAVSKÁ LESNÍ (1) 23.07.03 15:58  Trautenberk  (62256) Zprávy o akcii Odpovědět Jedu!

Představte si, že plánuju rozšíření obory na Moravici, park nepark, lidi nelidi. Teď jen přesvědčit odpovědné úředníky.

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

Pozor na rychlý návrat na akciové trhy

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

Pozor na rychlý návrat na akciové trhy

To nesmíš zase tak žrát..tak za prvé-já taky nezkoumám proč se nazýváš trautenberk a ne třeba trumpeta..:-)). A za další,  na odkazy tady nikdo nekliká, prostě co tady nepředložíš černý na bílým, tak to jako by nebylo..
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (4)
Vaše doporučení:

Pozor na rychlý návrat na akciové trhy

Co míní o krizi Robert Shiller (profesor ekonomie na Yale - správně odhadl technologické a realitní bubliny) ?  Shiller míní, že současná krize je v mnoha ohledech velice podobná Velké krizi z 30-tých let minulého století. První zásadní podobnost je v korelaci akciových trhů. Index S&P 500 v letech 1995 - 2000 posílil trojnásobně a v listopadu letošního roku ztratil 60% hodnoty oproti rekordním hodnotám z roku 2000. Obdobná situace proběhla v letech 1924-29, kdy trhy výrazně rostly, aby pak ztratily kolem 80% v letech 1929-1932.
Druhá podobnost tkví ve vývoji realitního trhu, třetí pak v úrovni úrokových sazeb, které se blíží nule, což se stalo naposledy v letech 1938-41.  S Velkou krizí jsou podobné další ukazatele jako vysoká volatilita denní změn akciových trhů, rekordně nízká důvěra spotřebitelů a výrazný pokles inflace.  Výrazné riziko přináší srovnání s Velkou krizí v oblasti akciových trhů. Dlouhodobý průměr ukazatele PE na vrcholu krize v 30-letech dosahoval úrovně 6. Nyní se tento ukazatel pohybuje kolem hodnoty 13. Dlouhodobý průměr je pak kolem 15. V roce 2000 se ukazatel pohyboval na úrovni 44. Mnoho investorů již nyní přichází na akciové trhy a považuje je za levné. Z pohledu předchozího výčtu se toto ale jeví stále ještě jako velice riskantní počínání, které by mohlo přinést další drtivé ztráty.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (6)
Vaše doporučení:

Šéf Orca Ott zatajil informace

Chtěl jsem tím trochu povzbudit investory aby zachovali chladnou hlavu..:-))

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

Šéf Orca Ott zatajil informace

Šéfovi Orca hrozí pokuta kvůli transakcím s akciemi od francouzských regulačních úřadů. Ott podle něj s prodlevou, delší než je povoleno, oznamoval obchody s akciemi společnosti. Ott svůj dvanáctiprocentní podíl v Orcu zastavil bankám, aby mu poskytly půjčku pro jeho soukromou společnost Ott&Co. Dvouměsíční zatajení informací. Tuto skutečnost však Ott oznámil až 12. listopadu, kdy informoval o všech transakcích, které proběhly v době mezi 31. červencem a 20. říjnem. To vyvolalo otázku, zda více než dvouměsíční zatajení této informace nepoškodilo ostatní minoritní akcionáře. Podle francouzských právních předpisů tím Ott porušil oznamovací povinnost. Celá záležitost bude důkladně prozkoumána. Akcie Orca spadly vůbec nejvíc ze všech cenných papírů na burze, z 3750 na 208 korun. 

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie NWR

Elektřina v příštím roce prudce podraží. .

Kdo čekal, že překotně klesající ceny ropy na světových trzích zlevní energie českým domácnostem, se hluboce mýlil. ČEZ a Pražská energetika (PRE) zvednou ceny elektřiny v příštím roce v průměru o deset procent. Něm.gigant E.ON, dvojka na tuzemském trhu s elektřinou, zdraží dokonce až o 16,5 procenta. Připlatit by se měly především rodiny na jihu Čech a Moravy. Důvod? Manažéři ČEZ si vybírají odměny. Až stovky milionů. Šéf společnosti Martin Roman - sáhl po všech svých zbylých opcích a celkově si tak přijde podle aktuálního kurzu na 677 milionů. Již dříve oznámil, že sto milionů věnuje na rozvoj soukromého gymnázia. Všech svých odměn využil také například šéf investic Vladimír Schmalz, který si letos přišel na 62 milionů korun, nebo také jeden z nejnovějších členů vedení ČEZ Zdeněk Pasák, jehož "čistá odměna" činí asi 44 milionů. Elektřina se získává přeměnou jiné formy energie. Základem pro výrobu elektrické energie jsou přírodní zdroje, zejména uhlí, ropa, které razantně klesají..
Dosavadní doporučení: přečíst (7)
Vaše doporučení:

Češi se mají o 7% hůře. Mohou za to reformy

Češi si mohou koupit o sedm procent méně věcí než loni. Na vině jsou i reformní kroky vlády: poplatky ve zdravotnictví, zvýšení sazby daně z přidané hodnoty či zvýšené ceny energií a regulovaných nájmů. Přiznává to ministerstvo práce a sociálních věcí ve své analýze vývoje příjmů a výdajů domácností za první pololetí. To ani nebyly reformy, ale jen série pseudoopatření, která se omezila jen na přesuny daňových sazeb.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (12)
Vaše doporučení:

Developeři prodávají pozemky i celé projekty chybějí peníze

Nedostatek financí nutí některé developery odprodávat své teprve chystané projekty. Zatímco dřív byl na trhu nedostatek pozemků, teď nabídka převyšuje poptávku. „Cena pozemků šla zhruba o 15 procent dolů.“ Výrazný nárůst nabídky rezidenčních projektů, kterých se developeři ve finanční tísni snaží zbavit, potvrzují analytici.
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

Insolvenční návrh na Central Group

Firma Šnapka Stavby podala insolvenční návrh na realitní a developerskou společnost Central Group. Uvádí, že jí Central Group dluží přes 62 milionů korun. Tato částka prý představuje nezaplacenou cenu za dílo a smluvní pokuty. O 42,5 milionu z této částky se již Šnapka Stavby s developerem soudí u Městského soudu v Praze, vyplývá z návrhu.

Součástí návrhu je také odkaz na čestné prohlášení pražské stavební firmy Stavapol, která má u Central Group údajně také pohledávky po 30 dnech splatnosti. "Pohledávka v té době splatná nebyla. Jednalo se o běžnou záležitost pozastávky na určité nedodělky stavebních prací," řekl ČTK výkonný ředitel Central Group Aleš Novotný.

Šnapka ve středu ČTK řekl, že firem, kterým Central Group dluží, je ještě víc. "Máme informaci, že existují přes spřízněné firmy, ale nebudu je jmenovat," řekl dnes ČTK k údajným dalším věřitelům.

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie NWR

Donald žaluje

Donald Trump zažaloval německou Deutsche Bank a několik dalších finančních ústavů, které podle něj porušily smlouvy o výstavbě a financování hotelového komplexu Trump International Hotel & Tower v Chicagu. Trump se nyní domáhá náhrady ve výši tři miliardy dolarů (téměř 59 miliard Kč). (ČTK)
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (2)
Vaše doporučení:

Buffettova černá série pokračuje..

Společnost Berkshire Hathaway nejbohatšího amerického investora W. Buffetta byla ve 3.čtvrtletí počtvrté za sebou ve ztrátě. Krize znehodnotila akcie slavného investora. Po čtvrté za sebou se mu výrazně propadl zisk. Tentokrát o 77% na 1,06 mld dolarů. Pro "věštce z Omahy" je to nejdelší série "smolných kvartálů" za posledních 13 let. Na další nákupy má pořád hojnost volného kapitálu cca 33 miliardy dolarů(ovšem ve srovnání s více než 47 miliardami koncem loňského září).
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

Krize zlikviduje dalších 70 tisíc míst ve finančním sektoru

Finanční krize už stála místo ve finančním sektoru po celém světě 150 000 lidí, nově propouštět bude i Deutsche Post. Finanční sektor se kvůli světové finanční krizi připravuje podle Financial Times (FT) na další vlnu propouštění. Podle šetření mezi vedoucími pracovníky amerických bank a analytiky se dá očekávat, že bude propuštěno dalších 70 000 lidí. Čtvrté čtvrtletí bude velmi dramatické. Řada velkých hráčů na finančních trzích bude muset redukovat počet svých zaměstnanců o 25 až 30 procent. Například investiční banka Goldman Sachs minulý týden zahájila plánované 10procentní snížení počtu zaměstnanců ze svých 32 500 pracovních míst. Podobné kroky ale chystají i další americké banky. Například Citigroup hodlá zrušit až 23 000 míst, Merrill Lynch seškrtal počet zaměstnanců o 5 700, Morgan Stanley 4 400. Nedávná studie Federal Reserve došla k závěru, že jen v New Yorku přijde o práci v příštích několika letech ve finančním sektoru 55 000 až 78 000 lidí.
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

Electro World je na prodej

Britský maloobchodní prodejce elektrického zboží DSG nabídl k prodeji svůj ztrátový řetězec Electro World, který působí ve střední a východní Evropě, včetně České republiky. Informoval o tom v neděli britský list Sunday Times.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (6)
Vaše doporučení:

Zkrachovaly další dvě americké banky

Regulační úřady ve Spojených státech převzaly kontrolu nad Franklin Bank a Security Pacific Bank, které se dostaly do problémů kvůli klesajícím cenám domů a zhoršující se ekonomické krizi. V USA tak od začátku letošního roku zkrachovalo již 19 bank. Po hypoteční a realitní krizi zasáhla USA krize úvěrová, která se letos v září prohloubila do globální finanční krize.
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:

kalouskovy reformy

Ministerstvo financí navrhuje v novém zákonu o daních z příjmu zrušit nebo omezit ze 118 daňových výjimek 42, z toho u fyzických osob 31 a u právnických osob jedenáct. Úřad navrhuje například zdanit příjmy z prodeje cenných papírů, příjmy z prodeje nemovitostí nebo úroky z vkladů stavebního spoření. Zatímco dnes může podle něj střednědobý a dlouhodobý investor využít šestiměsíčního daňového testu, v navrhované úpravě by o něj přišel. Dále chce danit výhry z loterií, sázek a podobných her nebo kursový zisk při směně peněz u účtu vedeného v cizí měně.  
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Panelové byty zlevňují

Ceny panelových bytů klesají. Zatímco letos v dubnu byty zlevňovaly prakticky jen v Praze, nyní se k hlavnímu městu přidaly i další oblasti – například Hradec Králové a Brno. Největší pohyby směrem dolů jsou stále vidět v Praze.„Jestliže se v dubnu dal běžný třípokoják v paneláku prodat za 3 miliony korun, nyní je reálná cena o pět set tisíc nižší, tak okolo 2,5 milionu,“ soudí Miroslav Havelka z Omega Reality. Garsonky podle něho zlevnily o zhruba tři sta tisíc z 1,5 mil. na 1,2 milionu a dvoupokojáky o čtyři sta tisíc z 2,4 mil. na částku okolo dvou milionů korun.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Vlastník ČSOB požádal belgickou vládu o 3 5 miliardy eur

Důvodem je nedostatek financí a snaha uklidnit investory a klienty. Skupina už v pátek avizovala, že zvažuje, že o státní garance požádá. Stalo se tak poté, co se její akcie dostaly na nejnižší hodnoty za posledních dvanáct let. V pátek padaly akciové trhy po celém světě a zasažena byla spousta dalších velkých společností.

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

Co by se dělo kdyby zkrachovala Česká spořitelna?

Na účtech českých bank je uloženo více než 1 650 miliard korun, ale ve Fondu pojištění vkladů(FPV) je jen 8,1 miliard. Co by se dělo, kdyby zkrachovala třeba Česká spořitelna?

  • Vzhledem k významnosti České spořitelny by ji stát zřejmě nenechal zkrachovat a střadatelé by pravděpodobně o peníze nepřišli.

     

     

    Příspěvky do FPV platí banky z veškerých vkladů (včetně úroků) každý rok. Současný příspěvek, který je mimochodem nejnižší v naší historii, je 0,1% z každé vložené koruny. Podle výroční zprávy FPV za rok 2007 bylo koncem loňského roku na účtu fondu 8,1 miliardy korun. Z tohoto fondu by pak případně byly hrazeny bankovním klientům prostředky v momentě, kdy by jejich banka nemohla dostát svým závazkům. Naproti tomu to druhé, tedy garance státu za vklady občanů, je něco zcela jiného. Je to politický příslib a nutno podotknout, že poněkud laciný a nesmyslný.

     

    Případné prostředky by neplatil žádný fond, ale stát. Tedy daňoví poplatníci. Politici tak dospěli k úžasnému návrhu – garantují daňovým poplatníkům jejich vklady v bankách jejich vlastními daněmi.. :-))  

     

                                                                                                                                          

Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie NWR

OSN: Finanční krize připraví o práci 20 milionů lidí

Finanční krize má do konce příštího roku ve světě vymazat dvacet milionů pracovních míst, předpovídá OSN. Postiženi budou zejména zaměstnanci ve finančním sektoru, realitách, stavebnictví a automobilovém průmyslu. Dopad krize na nezaměstnanost může být ještě silnější, pokud se prognózy ekonomického vývoje zhorší. Pokud se předpověď vyplní, stoupne počet celosvětově nezaměstnaných na 210 milionů. Tolik lidí nebylo bez práce ještě nikdy v historii.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (3)
Vaše doporučení:

To nejhorší teprve přijde rok 2009 nebude dobrý

Očekává se, že finanční krize nepříznivě zasáhne letošní vývoj maloobchodních tržeb v USA. První úvahy o zhoršení situace se objevily již minulý týden. . Nyní experti očekávají, že to nejhorší retailový sektor čeká až v průběhu příštího roku. Problémy kolem hypotéční a finanční krize již nutí Američany přehodnocovat svůj tradičně silně konzumní způsob života a promítají se ve snižování jejich výdajů. Dlouhodobě se signál zdravého vývoje maloobchodu považuje jeho meziroční růst o alespoň 3% a více. Údaje pod touto hodnotou indikují problémy sektoru. Někteří analytici odhadují, že v příštím roce celý retailový sektor zavře 10-15% obchodů. Problémy sektoru by mohly umocnit letošní "sváteční" respektive vánoční tržby. Počítá se s jejich výrazným poklesem, což by mohlo být pro některé společnosti fatální, prorože není výjimkou, že právě prodeje v posledních 2 měsících roku představují až 50% všech příjmů. Finanční krize také znesnadňuje případně jen výrazně zdražuje prodejcům přístup ke krátkodobému financování aktivit. Předpokládá se, že největší problémy budou mít prodejci šperků, domácího zařízení, nábytku, v problémech by mohly být také restaurace. Problémy maloobchodu pak nemale ohrožují také ekonomický vývoj země. Pokles tržeb a pády prodejců budou tlačit na růst nezaměstnanosti, smaotné nižší spotřebitelské výdaje méně potáhnou ekonomický růst.
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

hluboký kolaps hypotečního trhu a také další vystěhovávání.

Právě rizikové hypotéky loni v létě spustily krizi na trhu s bydlením. Následně se problémy přelily do celého bankovního sektoru a zasáhly postupně celý svět, včetně akciových trhů. Hypotéky jsou ve Spojených státech úročeny nejvíce za posledních několik let. Američané však mnohdy peníze nemají a musí své domovy opouštět. V nejhorších případech tíživou situaci nezvládnou natolik, že neváhají sáhnout na svůj vlastní život.Přehled vybraných událostí současné finanční krize: 7. září Ve Spojených státech se dostaly do problémů bankovní kolosy Fannie Mae a Freddie Mac. Pomoci musel stát 9. září Cena ropy kvůli tomu poprvé za pět měsíců spadla pod 100 dolarů za barel 15. září Zkrachoval další bankovní gigant Lehman Brothers 17. září Zestátněna byla největší světová pojišťovna AIG 25. září Další americká banka byla zestátněna, tentokrát Washington Mutual 28. září Finančí krize dobývá první finanční ústavy v Evropě. Belgická banka Fortis byla zestátněna 29. září Znárodněna byla britská banka Bradford and Bingley. Do problémů se dostává americká Wachovia 30. září S problémy se potýká další belgická banka, tentokrát Dexia 3. října Spojené státy schválily plán na záchranu tamní ekonomiky. Vláda chce do finančního systému nalít až 700 miliard dolarů 4. října Německá banka Hypo Real Estat oznamuje, že bojuje o přežití 5. října Německo se zaručilo za veškeré bankovní vklady 6. října. Dánsko se také zaručilo za bankovní vklady. Pražská burza zažívá nejhorší pád v historii 7. října Island se dostal do finanční tíže. Musel znárodnit druhou a třetí největší banku 8. října Šest světových centrálních bank, včetně FEDu a Bank of England, snižují hlavní úrokové sazby o půl procentního bodu. Britská vláda poskytuje největším ústavům v zemi 50 mld. liber. Slovenská vláda se zaručila za veškeré bankovní vklady.
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:

České fondy prodělaly v září osm miliard

Kromě masakru cen akcií, jejichž propady po celém světě tento týden stanovují nové historické rekordy, totiž fondy ohrožují problémy některých zahraničních bank, do jejichž dluhopisů investovaly.Peníze, které v nich mají lidé uloženy, se tak postupně rozplývají. Například akciový Sporotrend, jenž patří do skupiny České spořitelny, prodělal za poslední rok téměř 54 procent. Větší fond ING International Český akciový je v minusu o 40 procent.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (1)
Vaše doporučení:

Šéf zkrachovalé americké banky si vydělal 5 5 miliard

Šéf již zkrachovalé obří banky Lehman Brothers si za uplynulých osm let vydělal 300 miliónů dolarů, tedy přibližně 5,5 miliardy korun. Richard Fuld to uvedl během výslechu sněmovní komise pro dohled nad vládními reformami. V úterý o tom informovala BBC. Bývalý bankovní gigant Lehman Brothers byl pomyslnou první vlaštovkou, která v půlce září spustila pády dalších finančních subjektů a akciových trhů po celém světě. Následně se snesla vlna kritiky právě na šéfy společností za to, že vydělávali desítky až stovky miliónů dolarů, když se peněžní ústavy potýkaly s finančními problémy. Předseda komise Henry Waxman se u slyšení zeptal, zda je pravda, že si během uplynulých osmi let měl vydělat 480 miliónů dolarů a zda mu tato částka připadá jako odpovídající. Fuld odpověděl, že ve skutečně měl dostat kolem 300 miliónů dolarů (téměř 5,5 miliardy korun), a to ve výplatách a na odměnách.„Měli jsme k dispozici kompenzační výbor, který strávil neskutečně dlouhý čas tím, že kontroloval, aby zájmy zaměstnanců a vedoucích byly urovnané a v pořádku,“ hájil se Fuld.Waxman vytkl Fuldovi i neuvěřitelné plýtvání penězi těsně před pádem jedné z největších bank ve Spojených státech. „Navíc Fuld žádal o státní pomoc, přitom banka dál rozhazovala na platech pro šéfa,“ přidal Waxman. Podle BBC Fuld řekl, že se cítí hrozně za to, co se stalo.O Lehman Brothers:Richard S. Fuld byl generálním ředitelem od roku 1993. Lehman Brothers byla ještě loni čtvrtou největší investiční bankou v USA podle tržní hodnoty a jedničkou (již třetí rok v řadě) na londýnské burze v objemu obchodování. Od loňského jara, kdy začala v USA hypoteční krize, ale ztratila na tržní hodnotě přes 40 miliard dolarů a jen letos její akcie klesly o 80 procent.
Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Buffett: USA prožívají hospodářský Pearl Harbor

Spojené státy potkal "hospodářský Pearl Harbor".

"Toto je skutečně hospodářský Pearl Harbor. Zní to dramaticky, ale tuto frázi jsem ještě nikdy nepoužil. Ono to tak ale skutečně je," prohlásil Buffett v pořadu The Charlie Rose Show.

Buffett mimo jiné řekl, že hospodářské problémy Spojených států už se začínají projevovat v některých odvětvích. Podle něj jde například o výrobu nábytku nebo klenotnictví.

Akcie firem z těchto odvětví přitom vlastní i jeho investiční společnost Berkshire Hathaway.

Investor předpovídá, že zbytek takzvané "Main Street" ekonomiky, což jsou převážně malé podniky, problémy teprve mít začne.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Stojí za připomenutí-pro optimisty

Buffett: Recese bude tvrdší a delší než si lidé myslíWarren Buffett, nejbohatší člověk na zemi, soudí, že americká recese bude hlubší a táhlejší, než lidé obecně očekávají. „Nejsem kovaným specialistou, ale cítím, že recese bude delší a hlubší, nikoli krátká a mělká," řekl investor televizi CNBC. „Mám za to, že spotřebitelé už nyní pociťují rostoucí ceny energií a potravin. Na jiné věci jim prostředky moc nezbývají," dodal
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (5)
Vaše doporučení:

Pád cen domů v USA

USA: Ceny domů v 10 metropolitních oblastech v červenci klesly o 1,1 % meziměsíčně (v červnu -0,6 %) a o 17,5 % meziročně (S&P/Case-Shiller) (Reuters)
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Finanční krize se z USA přenesla do Evropy banky se hroutí

Banku Fortis zachránily před pádem vlády Beneluxu.

Bance Fortis působící v zemích Beneluxu pomohla Evropská centrální banka a vlády Nizozemska, Belgie a Lucemburska.

Akcie banky Fortis poklesly na nejnižší hodnotu za posledních deset let. Fortis ale problémy popíral i poté, co jeho zisky za prvního půl roku poklesly o 41 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Fortis byl jedničkou mezi belgickými bankami.  

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

pozitůra

Ty jsi v pozici co? Hmm a za 1520, že? To máš blbý.
Dosavadní doporučení: určitě nečíst (2)
Vaše doporučení:

Ceny domů spadnou ještě o více než 30 %

Než se trh s bydlením zotaví, spadnou ceny domů v USA ještě o více než 30 % a než se úvěrový trh dostane z krize, budou banky nadále zdrženlivé v poskytování úvěrů. Řekla to analytička investiční společnosti Oppenheimer Meredith Whitney v rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC. Podle Whitney budou problémy na trhu s bydlením ještě horší, než odhadují ty nejpesimističtější předpovědi. „Myslím, že to bude mnohem horší, než 33 %,“ uvedla Whitney s tím, že „pokud se podíváme na trh futures kontraktů, indikuje stav kolem úrovní z let 2002-2003, kdy míra vlastnictví domů byla sice vyšší, ale v současnosti může méně lidí získat hypotéku, protože by museli nejprve složit 20 %, a to je pro lidi hodně peněz,“ říká Whitney. „Dále musíte najít banku, která vám půjčí, protože Countrywide vám již nepůjčí,“ dodala. Banky podle Whitney zatím realitnímu sektoru příliš nepomáhají, přestože využívají snahy Fedu o zvýšení likvidity, ale místo aby poskytovaly úvěry, raději si vylepšují své pokažené finanční výkazy. Banky v loňském roce vygenerovaly úvěry za 900 mld. USD, zatímco letos to bylo zatím jen 100 mld. USD, uvedla Whitney. Bankovní a realitní sektor se zotaví, teprve až se banky začnou cítit tak klidné, že začnou znovu půjčovat. Nedostatek kapitálu je podle ní primární důvod, proč se více bank ještě nekonsolidovalo. „Nikdo nemá kapitál a nikdo nechce prodat, pokud vaše akcie spadly o 80 %,“ uvedla analytička. „Ale ještě důležitější je, že každý jen vyčkává.“
Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

Buffett: Recese bude tvrdší a delší než si lidé myslí

Warren Buffett, nejbohatší člověk na zemi, soudí, že americká recese bude hlubší a táhlejší, než lidé obecně očekávají. „Nejsem kovaným specialistou, ale cítím, že recese bude delší a hlubší, nikoli krátká a mělká," řekl investor televizi CNBC. „Mám za to, že spotřebitelé už nyní pociťují rostoucí ceny energií a potravin. Na jiné věci jim prostředky moc nezbývají," dodal.
Dosavadní doporučení: určitě nečíst (6)
Vaše doporučení:

Penzijní fondy loni nestačily na inflaci letos bude ještě hůř!

Domácí penzijní fondy zveřejnily konečný přehled toho, jak zhodnotily vklady svých 4 mil. klientů za loňský rok. Zhodnocení peněz ve fondech bez státního příspěvku tak bylo loni téměř o tři desetiny nižší, než činil průměrný růst cen. Důchodové připojištění tak přestává plnit své základní poslání, kterým by mělo být přilepšení na stáří.Při průměrné uložené částce, která loni činila jen 450 korun měsíčně, a vysoké inflaci nyní budoucím důchodcům slouží spíše jako špatně vydělávající kapesné.Podle odhadů bude ještě hůř. Letošní výnosy totiž budou přinejlepším stejné jako loni, ale inflace bude podle posledních odhadů zřejmě přesahovat už šest procent. Reálně tedy klienti prodělají.Za slabšími výsledky fondů stojí propad cen dluhopisů a akcií na trhu, do nichž jejich správci umisťují peníze od klientů
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:

V USA se mluví o finanční krizi století

Pád investiční banky vyvolal největší propad na americkém akciovém trhu od teroristických útoků ze září 2001, index Dow Jones ztratil jen během pondělí 4,4 procenta a klesl pod 11 000 bodů. Burzy se otřásají na celém světě. Analytici a politici hovoří o stoleté krizi a srovnávají ji s velkou hospodářskou krizí z třicátých let.

Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama při projevu uvedl, že jde o „nejhorší krizi od krize třicátých let“ a volal po razantních opatřeních na trhu úvěrů.

Důrazné kroky slibuje i republikánský kandidát John McCain, který chce mimo jiné i snížit ceny potravin. „Viděli jsme vlastní zájmy, chtivost, neodpovědnost a korupci, která podminovávala tvrdě pracující americký lid," řekl McCain na mítinku ve floridském Orlandu, kde slíbil, že „skončí doba, kdy Wall Street fungoval jako kasino.“ Vyzval také k tomu, aby generální ředitelé přestali dostávat multimiliónové částky.“

Obama ovšem jen navázal na slova bývalého guvernéra americké centrální banky Fed Alana Greenspana, který už v podělí uváděl, že jde o krizi, jaká se objevuje jednou za století.

Hlavní obchodní stratég společnosti Jefferies & Co. Art Hogan řekl, že podobný propad na finančním trhu nemá precedens a mohl by se srovnat jen s Velkou hospodářskou krizí z třicátých let a nebo bankroty železnic v 19. století: „Nic takového jsme dosud neviděli. Pro tohle neexistuje plán.“

Podobně silná slova volil i vysoký představitel investiční společnosti PNC Advisors Jim Duningan: „Musíme vyhodit historické knihy, protože s tímto se nedá nic srovnat. Každý krok na cestě přináší další propad.“

Propady burz pokračují

Dow Jones spadl o 504,48 bodu na 10 917,51 bodu. Jde o největší bodovou ztrátu od 17. září 2001, kdy se propadl za jediný den o 684 bodů, a o největší procentní od 19. července 2002. Technologický index Nasdaq Composite se v pondělí propadl o 3,6 procenta na 2179,91 bodu a Standard&Poor o 4,71 procenta.

Analytici se nejsou ale schopni shodnout, zda Dow Jones už dosáhl dna, obávají se, že propad může pokračovat, protože zasáhl celý svět. Evropský index FTSE 100 klesl o 4 procenta. Pražská burza se propadla o šest procent. Akcie evropských bank BNP Paribas, Société Générale, Dexia nebo Fortis klesly o šest až devět procent.

Pesimistům nahrávají další silné propady asijských burz. Japonský index Nikkei poklesl o 4,61 procenta, což je nejvíce za tři roky, a to první rána nepřišla už v pondělí, kdy byla burza zavřená kvůli svátku. Japonská banka intervenovala a poskytla finančním ústavům injekci ve výši 2,5 biliónu jenů, což posílilo jen.
Akciové trhy v Hongkongu a Jižní Koreji klesly o šest procent, šanghajská burza pak o 3 procenta, indická zažila už druhý propad za sebou, činil 2,5 procenta. „Jsme uprostřed krize,“ uvedl Y K Chan z hongkongského Philip Asset Managemet.

Krizi odstartovala černá neděle

Propad odstartoval bankrot čtvrté největší investiční banky v USA Lehman Brothers. Největší investiční banka Merrill Lynch byla týž den nucena přejít pod křídla Bank of America za 50 miliard dolarů v akciích.

K propadu přispěly problémy pojišťovny AIG (American International Group), která se musela obrátit na centrální banku Fed se žádostí o krátkodobý překlenovací úvěr ve výši 40 miliard. Letos přitom už získal injekci ve výši 20 miliard, ta se ale utopila v odpisech a ztrátách. Společnost už oznámila restruktualizaci a bude posilovat hotovost. Její akcie propadly o 60 procent. Společnost zatím nevydala žádné prohlášení, které by uklidnilo trhy. Akcie AIG přitom ztratily za rok 91 procent hodnoty.

Analytik skupiny Citigroup Joshua Sahnker ale uvedl: "Věříme, že AIG přežije, ale víme jen málo, co vše musí být prodáno.“ Spekuluje se, že společnost prodá flotilu letadel, kterou pronajímá leteckým společnostem.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Hodina H se přibližuje

Historie: krach na burze 1929 #04 - černý pátek
a období poté                                                                                  
V Londýne, Parízi, Berlíne nebo v Miláne - vsude se akcie propadaly. Ovsem také v New Yorku pokracoval akciový výprodej. Stále totiz stoupal pocet akcionárů, kterí nebyli schopni pokrýt úvery hodnotou svých akcií nebo hotovostí a museli na zádost banky své pozice likvidovat. Nekteré mensí banky se jiz dostaly do platební neschopnosti.

Panika se zacala vracet na trhy. Kdyz to jiz vypadalo, ze se situace zcela vymkne kontrole, vydal 25. ríjna prezident Spojených států, Herbert Clark Hoover, verejné prohlásení, ze americké hospodárství a podnikání jsou fundamentálne zcela zdravé. Toto prohlásení uklidnilo nervózní investory natolik, ze vecer burza alespon udrzela hladinu kurzu ze ctvrtka, pricemz zmenilo na 8 miliónů akcií své majitele. Tehdy se obchodovalo i v sobotu a newyorské burze se podarilo udrzet "status quo" i po celý tento den.

Pres nedeli trpelivost investorů vyprchala a v pondelí, 28. ríjna 1929, zaplavily burzu opet prodejní príkazy. Odolnost vůci riziku zcela zmizela a proti této nálade byla bezmocná i nákupní intervence bankovního sdruzení. Dalsímu propadu akcií jiz nic nebránilo. Pres stále klesající ceny bylo zobchodováno dalsích 9 miliónů akcií. Index Dow Jones spadl o témer 13 % a koncil na hodnote 260,64 bodů. Kurzová ztráta ve výsi 14 miliard dolarů byla dosud nejvyssí, kterou Dow zaznamenal behem jednoho dne.

Nálada byla nyní na bodu mrazu. Důvera v akcie a v celé hospodárství sla definitivne do kolen. Po "cerném pondelí" prislo neméne "cerné úterý". Jiz v prvních minutách obchodování pokracoval pád akcií v neztencené míre. Do obeda se prodávající zbavili více nez osmi milionů akcií.

Brokeri se dusili pod lavinou prodejních príkazů. Kolotoc prodejů se vsak roztácel stále rychleji a nervozita na parketu houstla. Podle jedné zprávy z tehdejsího tisku, doslo dokonce ke rvacce mezi obchodníky a zamestnanci burzy a jednoho otrlého maklére videli placícího modlit se na kolenou. Kdyz v 17:32 skoncilo úterní hororové obchodování, zmenilo majitele do té doby rekordních 16.410.000 akcií. Dow odepsal dalsích témer 12 % a jeho záverecných 230,07 bodů znamenalo týdenní pokles témer o jednu tretinu.

Následky byly katastrofální. Mnoho ( mezi 1-3 miliony ) Americanů bylo krachem prímo postizeno a ztratilo znacnou cást svého jmení, nekterí - ti co rádi sázejí na jednu kartu - prisli dokonce o celý majetek. Ztráceli vsichni, důverivé vdovy, delníci, taxikári, uklízecky, univerzitní profesori i bohatí a ostrílení spekulanti. Tak prisel bývalý chéf General Motors, Bill Durant, o zhruba 40 miliónů dolarů a Michael Meehan, multimilionár a burzovní specialista spolecnosti Radio Corporation of America, pozdeji priznal, ze tehdy ztratil na burze osmimístnou sumu.

Dalsího dne, ve stredu 30. ríjna, se karta obrátila. Panika zmizela, jako kdyz proutkem mávne. Nízké ceny akcií, zvýsení dividend u nekterých spolecností a zpráva, ze J.D.Rockefeller nakupuje opet akcie, působily jako zivá voda a index Dow si vecer pripsal dosud svůj nejvyssí denní prírustek. Proti úterý pridal Dow více nez 12 % a dosáhl 258,47 bodů.

Také 31. ríjna se hlavní americký index pri zkráceném obchodování dále zotavoval a uzavrel na optimistických 273,51 bodech. Avsak z touzebne ocekávaného ozivení se vyklubala jen technická korekce a brzy se kurzy opet rítily dolů. Dne 13. listopadu spadl Dow na 198,69 bod, coz byla nejnizsí hodnota za celý rok 1929.

V polovine listopadu se zacaly akciové trhy stabilizovat a investorům svitla opet jiskricka nadeje. "Zlatá dvacátá léta" vsak byla nenávratne pryc a svetové hospodárství stálo pred mnohaletou krizí, nazvanou pozdeji "velká deprese". Nejhlubsí stav 41,2 bodů dosáhl index Dow Jones 8.7.1932. Mnoho investorů zcela zanevrelo na akcie a teprve 25 let pozdeji, 23. listopadu 1954, prekonal Dow Jones svůj letitý historický rekord z 3. zárí 1929 a dostal se opet nad hranici 381 bodů.

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:

Developeři hlásí nasycení trhu

Zlaté časy českého retailu, kdy v podstatě každý projekt byl úspěšný, skončily. Podle poradenské společnosti DTZ nasycení trhu v Praze i v mnohých regionálních městech začínají pociťovat také sami developeři. Někteří proto expandují na Ukrajinu, do Ruska nebo do Rumunska, kde sílí poptávka obyvatel po spotřebním zboží. Podobné zpomalení expanze v České republice vidíme také u mnohých nájemců. Řada z nich již splnila minimální počet provozoven pro tuto oblast, proto i díky velké nabídce projektů tyto firmy důsledněji zvažují, kde otevřít novou provozovnu a spíše se zaměřují na fungování stávajících prodejen,“ říká Petr Valenta, expert na segment retailu v DTZ.
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Září - Burzy se otřesou v základech!!

Světové akciové trhy smažou téměř všechny zisky od začátku letošního roku. Propadu nezůstane ušetřen ani český akciový trh, jehož ztráta dosáhne 17 % od začátku propadu. Důvodem hromadného odchodu investorů z akciových trhů budou obavy z možné eskalace inflace ve Spojených státech. Burzy se globálně zbarví do červena, tak silný společný výprodej na akciových trzích jste již dlouho neviděli. Prodejní objednávky postihnou jak USA a Evropu, tak i Japonsko a nejtvrdší ránu dostanou rozvíjející se trhy včetně českého. Vyšší než desetiprocentní ztráty během denního obchodování na několika titulech současně nebudou výjimkou. Kruté výprodeje odstartují na začátku čtvrtého zářijového týdne. Report srpnové inflace sice dopadl podle očekávání, ovšem jádrová inflace, která nezahrnuje energii a potraviny, skončila o desetinu hůře než předpokládal trh. Jádrová inflace tak meziměsíčně vzrostla o 0,3 % proti předpokladu 0,2 %. Tato jedna desetinka bude předním impulsem pro zadávání prodejních objednávek. Investoři dostanou strach z možného zpomalení ekonomiky pod vlivem zvyšování úrokových sazeb, což by se negativně promítlo i do ziskovosti společností. Největších výprodejů se dočkají akciové rozvíjející se trhy. Asijské akcie například během dvou dnů ztratí 20 % své hodnoty. Burzy ztratí veškeré zisky od začátku letošního roku. Z výprodejů na akciových trzích budou částečně profitovat dluhopisy, protože právě sem odejde část prostředků.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Šokující fakt

Škody způsobené finanční krizí by se měly pohybovat až kolem jednoho bilionu dolarů! Uvedli to představitelé Mezinárodního měnového fondu (MMF).
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ

Buffett: Recese bude horší a delší než si lidé myslí

Warren Buffett, nejbohatší člověk na zemi, soudí, že americká recese bude hlubší a táhlejší, než lidé obecně očekávají. „Nejsem kovaným specialistou, ale cítím, že recese bude delší a hlubší, nikoli krátká a mělká," řekl investor televizi CNBC. „Mám za to, že spotřebitelé už nyní pociťují rostoucí ceny energií a potravin. Na jiné věci jim prostředky moc nezbývají," dodal.
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:

Roky nepřetržitého růstu trhu s byty jsou u konce

Tuzemský trh s byty zažívá letos po letech nepřetržitého růstu přelom. Poptávka po nových levnějších bytech výrazně poklesla, ceny bytů padají, tržní nájmy nabírají kurz směrem dolů, počet poskytnutých hypoték se snižuje. Vyplývá to z ankety ČTK mezi odborníky na realitní trh. "Ve stejném období loňského roku ceny nemovitostí stoupaly, a to téměř bez ohledu na lokalitu," řekl Miloš Motoška z realitní společnosti RE/MAX. "Na jaře letošního roku se poptávka výrazně snížila, což vedlo u některých typů bytů, nebo u bytů v určitých lokalitách ke snížení cen," uvedl Motoška. Podle Jitky Horňákové ze společnosti Devo Group začíná v případě starších bytů nabídka již dnes převyšovat poptávku a cena bude podle ní dále klesat. "Ceny bytů byly i vzhledem k celkové kupní síle a průměrné mzdě střední vrstvy obyvatel silně nadhodnocené. Přirozeně tedy dochází k tomu, k čemu dojít muselo, a to je pokles cen bytů. Trend směrem ke snižování cen potvrdili také další odborníci. Podobná situace jako v případě starší bytů nastala podle Motošky také u novostaveb. To potvrzují i další realitní odborníci. Poptávka po nových bytech v nižším segmentu do 45.000 korun za metr čtvereční, který však současně v nabídce developerů tvoří většinu, se prý od nového roku výrazně propadla. "Je tedy nepochybné, že stávající nadhodnocené ceny nemovitostí jsou již neudržitelné. Lze tedy očekávat pokles cen v závislosti na atraktivitě lokality i atraktivitě zpracování a konkurenceschopnosti jednotlivých projektů," uvedla Horňáková. Roky nepřetržitého růstu jsou podle odborníků u konce také v případě tržního nájemného. "Můžeme mluvit o stagnaci či poklesu," řekl Koliba. Na snižování tržního nájemného podle Motošky tlačí probíhající deregulace.
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

Víceguvernér ČNB Singer:

"Situace je extrémně nejistá, většina bank je na tom daleko hůře, než uvádí oficiální rating.." 
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Buffett: Recese bude horší a delší než si lidé myslí

Warren Buffett, nejbohatší člověk na zemi, soudí, že americká recese bude hlubší a táhlejší, než lidé obecně očekávají. „Nejsem kovaným specialistou, ale cítím, že recese bude delší a hlubší, nikoli krátká a mělká," řekl investor televizi CNBC. „Mám za to, že spotřebitelé už nyní pociťují rostoucí ceny energií a potravin. Na jiné věci jim prostředky moc nezbývají," dodal.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (2)
Vaše doporučení:

Roky nepřetržitého růstu trhu s byty jsou u konce

Tuzemský trh s byty zažívá letos po letech nepřetržitého růstu přelom. Poptávka po nových levnějších bytech výrazně poklesla, ceny bytů padají, tržní nájmy nabírají kurz směrem dolů, počet poskytnutých hypoték se snižuje. Vyplývá to z ankety ČTK mezi odborníky na realitní trh. "Ve stejném období loňského roku ceny nemovitostí stoupaly, a to téměř bez ohledu na lokalitu," řekl Miloš Motoška z realitní společnosti RE/MAX. "Na jaře letošního roku se poptávka výrazně snížila, což vedlo u některých typů bytů, nebo u bytů v určitých lokalitách ke snížení cen," uvedl Motoška. Podle Jitky Horňákové ze společnosti Devo Group začíná v případě starších bytů nabídka již dnes převyšovat poptávku a cena bude podle ní dále klesat. "Ceny bytů byly i vzhledem k celkové kupní síle a průměrné mzdě střední vrstvy obyvatel silně nadhodnocené. Přirozeně tedy dochází k tomu, k čemu dojít muselo, a to je pokles cen bytů. Trend směrem ke snižování cen potvrdili také další odborníci. Podobná situace jako v případě starší bytů nastala podle Motošky také u novostaveb. To potvrzují i další realitní odborníci. Poptávka po nových bytech v nižším segmentu do 45.000 korun za metr čtvereční, který však současně v nabídce developerů tvoří většinu, se prý od nového roku výrazně propadla. "Je tedy nepochybné, že stávající nadhodnocené ceny nemovitostí jsou již neudržitelné. Lze tedy očekávat pokles cen v závislosti na atraktivitě lokality i atraktivitě zpracování a konkurenceschopnosti jednotlivých projektů," uvedla Horňáková. Roky nepřetržitého růstu jsou podle odborníků u konce také v případě tržního nájemného. "Můžeme mluvit o stagnaci či poklesu," řekl Koliba. Na snižování tržního nájemného podle Motošky tlačí probíhající deregulace.
Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:

propad akcií nekončí!

Miliardář George Soros, zakladatel úspěšného fondu Quantum, který dokázal zhodnocovat svým klientům vklady 31 procentním ročním výnosem po dobu 30 let, označil současnou krizi ve Spojených státech za nejhorší od roku 1929. Dále prohlásil, že propady na akciových trzích ještě pravděpodobně nejsou u konce. Odstartování hypoteční krize v USA v průběhu minulého roku přimělo uznávaného finančníka k tomu, aby se začal více zapojovat do dění na trzích, což činí prostřednictvím fondu Quantum Endowment. K aktivnější roli v oblasti investování vede investiční ikonu snaha ochránit svůj majetek, který je z velké části alokován právě do fondu Quantum. Soros vsadil v minulosti na klesající dolar a pád amerických a evropských akcií. Dále očekával posilování zahraničních měn a růst čínských a indických akcií. Tyto sázky následně přispěly k 32 procentní výkonnosti fondu Quantum za rok 2007. V následujícím období připouští další možné posilování jenu a eura vůči dolaru. Prohlásil, že se ve světě zvyšuje neochota držet americký dolar, nicméně prý chybí dostatek vhodných alternativ. Nevidí prostor pro další výrazné snižování úrokových sazeb ze strany FEDu. Nevzdal se zatím ani svých pozic v indických akciích, jejichž fundamenty označil za dobré. Mnohem méně jistý si je ovšem ohledně čínských akcií obchodovaných v Hong Kongu. Jako jednu z příčin současných problémů vidí nedostatečnou regulaci v bankovním sektoru.
Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:


1 | 2 | 3 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:23 
Název Kurz Změna
 COLTCZ  671.00  -1.18% 
 ČEZ  938.00  -0.27% 
 ERSTE GROUP BANK  1 078.00  -1.51% 
 GEN DIGITAL  547.00  0.00% 
 GEVORKYAN  256.00  +1.59% 
 KOFOLA ČS  300.00  -0.33% 
 KOMERČNÍ BANKA  773.50  -0.13% 
 MONETA MONEY BANK  99.20  +1.22% 
 PHILIP MORRIS ČR  15 460.00  0.00% 
 PHOTON ENERGY  45.15  +2.61% 
 PILULKA LÉKÁRNY  142.00  +5.19% 
 PRIMOCO UAV SE  910.00  +1.11% 
 VIG  706.00  -1.26% 
Komodity online
 Ropa 85.16 USD 21.06   
 Zlato 2322.52 USD 21.06   
 Stříbro 29.54 USD 21.06   
 Káva 224.90 USD 21.06   
 Cukr 19.00 USD 21.06   
 Bavlna 72.32 USD 21.06   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.