Před několika dny se v médiích nakrátko mihlo téma bohatství českých domácností. Důvodem byla analýza finanční skupiny UniCredit, podle níž na každého Čecha v současnosti připadá bohatství v hodnotě 5.746 eur, tj. zhruba 172.000 Kč. Přesněji bylo předmětem analýzy finanční bohatství. To nevypadá nijak špatně, oficiální česká statistika ale uvádí, že české domácnosti jsou ještě bohatší. Sčítat mince a bankovky v peněženkách lidí, zůstatky na běžných účtech, stavy termínových účtů, stavebního spoření, penzijního připojištění, hodnotu akcií a podílových listů by bylo nošením dříví do lesa. Tyto informace jsou zahrnuty v národních účtech za sektor. Roční národní účty končí v roce 2003, ovšem protáhneme-li je o čtvrtletní údaje sahající až do poloviny letošního roku, zjistíme, že české domácnosti nashromáždily finanční aktiva za 2,1 bilionu korun. Na osobu to činí 206.585 Kč.
Do bohatství domácností ale patří i domy, byty, auta a půlky prasat v mrazácích, zkrátka nefinanční aktiva. Jejich hodnota podle naší prolongace ročních národních účtů nyní dosahuje zhruba 2,5 bilionu korun. Sečteme-li finanční i nefinanční aktiva domácností, zjistíme, že na osobu připadá majetek v hodnotě 471.580 Kč.
Část majetku si ale domácnosti pořídily na dluh. Celková „sekera“ českých domácností se aktuálně blíží hodnotě 820 miliard korun, tj. 80.000 na hlavu. Čisté jmění českých domácností tedy v polovině letošního roku přesahovalo 4 biliony korun a na osobu tak připadalo bohatství v hodnotě téměř 400.000 Kč. Za šest měsíců letošního roku se čisté jmění zvýšilo o 3,0 %. V roce 2004 o 5,7 %. Od roku 1995 se již téměř zdvojnásobilo.
A jaká je tržní hodnota celé české ekonomiky? Celkové čisté jmění národního hospodářství činilo podle posledních údajů (rok 2003) 12,5 bilionu korun, což je zhruba tolik jako tržní hodnota Microsoftu, Googlu a IBM dohromady.
David Marek, Patria Finance