Výprodeje střední Evropy a ztráta atraktivity emerging trhů
Poslední dny jsou ve znamení odlivu prostředků z rozvíjejících se zemí, a tedy i ze střední Evropy. Propad zaznamenávají jak akcie a dluhopisy, tak i národní měny. forint se zlotým jsou na 3měsíčních minimech, koruna rychle koriguje zisky, které nabrala v průběhu ledna.
Emerging trhy jsou pod "dekou" rychlého zhoršení sentimentu. Relativní ztráta jejich atraktivity souvisí s lepšícími se vyhlídkami vyspělých zemí. Oživení v Německu, USA i Japonsku zvyšuje očekávání na růst zdejších úrokových sazeb. V posledních dnech přišly v rychlém sledu pozitivní signály na růst sazeb z EMU (víceméně jestřábí vystoupení ECB při zvýšení sazeb, dobrá data z Německa) i USA (prohlášení Pooleho z Fedu). A spekuluje se i o brzkém zvýšení sazeb v Japonsku, což by zakončilo dlouhé období, kdy byly sazby prakticky na nule.
Trh (vzato podle futures) nyní očekává růst sazeb ECB nad 3 % v průběhu roku, sazby Fedu by měly dosáhnout až 5 %.
V případě koruny nahrávalo výběru zisků a odchodu investorů také rychlé posílení měny v průběhu ledna. koruna za měsíc zpevnila z hladiny 29,00 až na 28,30 (s historickým maximem 28,22 Kč/EUR v únoru). S mírnými výkyvy se pak koruna držela mezi 28,25-28,60 celý následující měsíc.
V současné situaci, kdy na forint doléhají ekonomické problémy a na zlotý stále nejistá politická situace, by koruna měla vykazovat v regionu relativně lepší výkonnost. To může prokázat již zítra při zveřejnění HDP za čtvrtý kvartál. Podle našeho odhadu by HDP měl vzrůst o 5,5 % a překonat tržní konsensus. Přesto je pravděpodobné, že s pokračujícím tlakem budou v horizontu týdne až dvou všechny středoevropské měny ještě celkově oslabovat.
V delším horizontu zůstává náš výhled pro korunu růstový, na konci roku odhadujeme kurz vůči euru na 27,5 Kč/EUR. Proti dolaru by koruna měla posílit až na 22,4 Kč/USD.
Tomáš Vlk, Patria Online