Ústí nad Labem - Stavba membránové elektrolýzy na výrobu chlóru a hydroxidů v ústecké Spolchemii je ve finiši. Největší investice v historii chemičky by měla být uvedena do provozu letos v létě.
MEMBRÁNOVÁ ELEKTROLÝZA. Zařízení za 1,5 miliardy korun by mělo být uvedeno v létě do provozu.Autor: Spolchemie/Marie Bartošová
„Výstavba běží podle plánu. Investice za 1,5 miliardy korun je kombinací nejlepších dostupných technologií od předních světových výrobců. Její část pochází i z Číny a představuje nejvyspělejší technologii, jaká byla do České republiky z této země zatím dovezena. Hlavními komerčními produkty elektrolýzy je hydroxid draselný a sodný. V oblasti hydroxidů, které se používají v chemickém a textilním průmyslu, v hutnictví, hliníkárenství, vodárenství a potravinářství patříme dlouhodobě k evropským lídrům trhu a provoz nové membránové elektrolýzy umožní pozici na trhu upevnit," sdělil Jan Charvát, mluvčí Spolchemie.
Firma letos oslaví 160 let svého vzniku a její přímé sousedství s centrem města dříve vyvolávalo časté spory kvůli obavám veřejnosti o životní prostředí a bezpečnost.
„Výstavba nové membránové elektrolýzy byla iniciována mnoha důvody. Prvním z nich byla nová evropská legislativa omezující použití rtuti. Jako zodpovědná firma cítíme povinnost dostát mnoha závazkům: zajistit budoucnost našim osmi stovkám zaměstnanců, postarat se o likvidaci staré rtuťové zátěže na místě dnešní elektrolýzy a také plnit závazky vůči našim dlouhodobým zákazníkům. Ne všichni výrobci v Evropě se odhodlali k přechodu na nové technologie a my vidíme velký potenciál na trhu po ukončení provozů starých rtuťových elektrolýz v Evropě, k čemuž podle legislativy dojde do konce roku 2017. Už dnes intenzívně pracujeme na zajištění plynulosti obchodu a tím stability výroby a zaměstnanosti ve Spolchemii," vysvětlil obchodní ředitel chemičky Zdeněk Moravec.
Integrace výroby umožňuje v chemičce využívání výstupů z elektrolýzy také pro vlastní produkci epoxidových pryskyřic, která v podniku běží už 55 let.
„Tato náročná výroba je dnes realizována pouze v sedmi továrnách v Evropě, z nichž pět je na západ od našich hranic. Díky vlastnímu masívnímu výzkumu a vývoji Spolchemie používá při výrobě vlastní technologii výroby epoxidů z obnovitelných zdrojů a jako první na světě získala certifikát EPD nízká uhlíková stopa. Zajímavostí je, že výrobou zelených pryskyřic Spolchemie životnímu prostředí ušetří ročně 43 tisíc tun CO2, což pro srovnání odpovídá průměrným ročním emisím 67 000 osobních aut," dodal Jan Charvát.
Nová elektrolýza spotřebuje při svém provozu 60 000 tun soli ročně, 1,5 krát více, než je celoroční spotřeba veškeré kuchyňské soli v České republice.
Zdroj: ustecky.denik.cz/podnikani/stavba-elektrolyzy-fini ...