To, že člen významného ekonomického orgánu vlády je schopný něco takového sepsat, mě překvapilo až vyděsilo. Je za tím malá informovanost, žádný všeobecný přehled, nedostatek logiky, či jen snaha se někomu zalíbit? Zavést povinný podíl českého zboží je zatím poslední snahou, jak nezlikvidovat českou výrobu kvůli vyděračskému tlaku řetězců a dovozu zboží za dumpingové ceny, hlavně z EU 15. Dumping to je, protože český zemědělec dokáže vyrobit za lepší ceny(a lepší zboží), než jeho kolega z EU 15, ale nemá tolik doplatků ke své podnákladové ceně-přímé dotace, skryté dotace, úlevy na daních, vývozní podpory atd. To všechno musí sanovat to, že od našeho vstupu do EU prakticky stagnují, nebo se i snížily nákupní ceny zemědělských produktů. Cena prasat je stejná dokonce od roku 1994. Každý snad pochopí, že náklady se zvyšují a měly by tedy růst ceny. To se ale neděje, protože v rámci sociálního smíru a klidu mezi obyvatelstvem musí být levné-dostupné potraviny. A to jak v komunismu, tak v současném v"kapitalismu". Pak nastupují dotace, nebo záporná daň z obratu-plní stejnou funkci. Takže řešení soběstačnosti a zachování potenciálu zemědělské půdy je závislé na ekonomice výroby, tedy "co za to dostanu". Nevyplatí se po delší období výroba vepřového nebo mléka? Tak se zruší. Pak ovšem nemám hnůj a dělám jen něco jednoduchého, např. obilí pro německá prasata. Do toho taky nemusím příliš investovat a dá se to uskladnit na lepší prodejní období. Mléko musí odjet denně. Tyto triviality snad není třeba vysvětlovat ekonomovi. Ale možná by prospěla roční stáž v zemědělství,tedy ve výrobě a seznámit se s těmi poli a chlévy pro všechny, kteří to zasvěceně řeší. Volání některých občanů po zodpovědnosti zemědělců, když díky nízkým cenám bankrotují, je poněkud ujeté.
Prohlášení o tom, že dvě třetiny půdy jsou ohroženy erozí má stejnou vypovídací schopnost jako že všichni řidiči v ČR jsou ohroženi smrtí při nehodě. Tak, jako všichni nezemřou, tak eroze(přirozený proces od vzniku Země) neprobíhá na dvou třetinách rozlohy(VÚMOP udává 50%). Půda je nejvíce ohrožena zástavbou-ročně cca 5-7tis.ha nevratně ztraceno. Díky zodpovědnosti zemědělců, ale i přísným předpisům máme jednu z nejmeších erozí z okolních států(Rakousko 5x vyšší).
Samostatné téma je, jak se změní nájemní hospodaření na vlastnické. To se mají přes 3 miliony vlastníků půdy zvednout od počítačů na úřadech, odejít z pohodlných montoven, školství apod., koupit si kozu a krávu a jít okopávat brambory? Nebo donutíme zemědělce si koupit a vlastníky prodat půdu? Zemědělci už léta volají po předkupním právu na půdu(jsme snad jediní v EU, kdo toto nemá), aby nebyla jen zbožím pro spekulanty a finanční skupiny.
Ještě k přidané hodnotě zemědělských produktů- spousta zpracovatelských kapacit v EU 15 je v rukou zemědělců formou družstev, tedy to, co bylo zničeno únorem 1948 a následně privatizací po roce 1989.