Pokud píšete o historii tak tam patří i rok 2014. Tento rok Rusko obsadilo Krym, začalo podporovat separatisty v boji proti nepřipravené ukrajinské armádě. Před tím můžeme psát o tom jaký ekonomický nátlak dělalo Rusko na Ukrajinu cenami surovin, aby neuzavírali smlouvu s EU. Aby suverení stát neuzavíral smlouvu s EU.
Ano i USA zasahovali v cizině. V době když někdo masakroval obyvatelstvo, když někdo obsadil suverení Kuvait, zpravidla jen leteckými údery zničil armádu agresora, nikdy si ovšem nepřivlastnil ani cizí území, ani cizí ropná naleziště. A ty zásahy netrvaly tak dlouho, po případě v Afganistánu nezabili tolik civilistů.
Česká vláda nikdy neoznamovala, že tady k nám nepovolí nákup ruského plynu, jen to, že nebude s Putinem o plynu vyjednávat. Vyjednávání je záležitost obchodníků. ČEZ už smlouvu měl a Gazprom ji nedodržuje. Přitom ČEZ má hodně zákazníků na plyn, mnozí si za staré ceny zafixovali plyn. Naše vláda na nedodávce od Gazpromu nemá žádný vliv, NELŽETE ! Hlavním tvůrcem energetické krize je Rusko svým škrcením dodávek, a to i těch již smluvně dohodnutých. Určitý vliv EU samozřejmě je, hlavně v pěstování závislosti na ruském plynu a také při odstavování jaderných elektráren v Německu, celkově ovšem mají opatření na snizování potřeby fosilních paliv pozitivní vliv.