Výpis odpovědí na následující příspěvek
v US už jen růst dalších 30 let ?
Já si naopak myslím, že čínský hospodářský zázrak je za vrcholem. Podobně jako Japonsko, když se během 80. let stalo druhou nejvýkonnější ekonomikou a téměř dostihlo Spojené státy. Jenže japonský přehřátý motor během pár let splaskl jako žvejkačka a dalších 30 let se potácel ve stagnaci. Dnes je v kvalitativním srovnání HDP na hlavu na úrovni ČR a snad se začíná opět opatrně probouzet (Mimochodem, Čína je v HDP na hlavu někde mezi Mexikem a Turkmenistánem). Čína především vyčerpala svůj růstový potenciál, coby zdroj levné pracovní síly pro Západ. Už není levná a Západ si hlavně po covidu a Ukrajině začal uvědomovat rizika, plynoucí z outsorcování byznysu do země ovládané diktátorským režimem. Každá firma, která vyrábí v Číně, dneska ve svém risk managementu řeší, jak co nejdřív jádro svého byznysu přesunout jinam. Navíc, dotáhnout rozvinuté země z téměř ničeho není až tak velký problém (trvalo to jen 45 let). Velký problém je dostat se mezi rozvinutými k těm nejlepším. A na to Čína nemá z podstaty svého režimu. USA vděčí svému hospodářskému a mocenskému úspěchu hlavně tomu, že jsou už třetí století za sebou vzorovou demokracií, kam se hrne motivovaná pracovní síla a mozky z celého světa. Kdo se hrne do Číny?
Dosavadní doporučení:
určitě nečíst
(8)
Vaše doporučení:
v US už jen růst dalších 30 let ?
Čína je právě úplně jiná eknomika, než japonská. Nic tam nepřepálili, neboť jsou stále zemí středních příjmů. Čína má 11 krát více obyvatel než Japonsko a 4 krát více jak USA. Demokracie ke skvělému ekonomickému rozvoji vůbec není nutná, to si stále myslíme jenom my sami. Čína má schopnější politiky jak demokratické země. Už teď je Číne světovým lídrem vysokorychlostní železnice, umělé intelgence, elektrických aut, solární a větrné energie, má vesmírnou stanici připravuje přistání svých lidí na Měsíci. Ten , kdo dnes zaostává nejsou oni za námi ale my za nimi.
Dosavadní doporučení:
přečíst
(6)
Vaše doporučení:
v US už jen růst dalších 30 let ?
Demokracie se zatím vždy ukázala jako nejživotaschopnější systém, zatím žádný moderní autoritářský systém nepřežil déle, než dvě, tři generace. Čínský patří k těm, co to zatím dotáhly nejdál. Ale je vykrmený západním kapitálem. Těžko říct, co se stane, až těžce materiální čínská společnost jistí, že životní úroveň se nebude vždycky jen zvyšovat...
Dosavadní doporučení:
určitě nečíst
(5)
Vaše doporučení:
v US už jen růst dalších 30 let ?
Západ vůbec nepočítá s tím, že když nějaký stát dosáhne určité velikosti ekonomiky, obyvatelestva, území.... tak začně dělat samostatnou politiku a přestane poslouchat USA. A je pak úplně jedno, jaký systém u něj vládne. Krásný příklad je demokratická Indie, je sice demokratická , ale když loni USA chtěly ekonomicky položit Rusko, tak od něj 22 krát navyýšila dovoz ropy i přes výhrůžky Západu a USA, jaké to pro ni bude mít následky. Prostě má přes 1 miliardu lidí a jaderné zbraně, takže Západ už nikdy poslouchat nebude. To samé Turecko, kde včera opět na 5 roků vyhrál prezidenta Putinův přítel Erdogan. Autoritářský systém v ČSSR a SSSR zkrachoval, jelikož neměl kapitalistickou ekonomiku a tu dnes Čína má. Je dobré si prostudovat, co za systém vládne třeba v ekonomicky fantasticky úspěšném Singapuru, je tam cenzura médií ,.... atd. Přesto jsou tam lidé desítky let spokojení a neměnili by. V Číně existují Macao a Hongkong, které měly loni HDP na obyvatele stejný jako Německo = po 25 letech vlády "komunistů" v těchto městech. V Číně je už mnoho míst, kde žijí bohatší lidé jak v ČR.
Dosavadní doporučení:
přečíst
(3)
Vaše doporučení:
v US už jen růst dalších 30 let ?
Problém je, že se na věc díváš svýma poruštěnýma očima. Západ není o tom, že někdo někoho poslouchá, typicky USA. To je ruský výklad, protože Rusové nechápou, jak funguje kooperace a demokracie - že demokratické země spolupracují, protože vědí, že je to pro ně výhodné a směřují zpravidla k takovým kompromisním řešením, které jsou přijatelné pro všechny. Nikdo nikoho nenutí poslouchat, ale každý ví, co je pro něj výhodné. Třeba Japonsko, Jižní Korea... Ano, Čína nebo Indie jsou natolik silné velmoci, že si do jisté míry mohou dovolit nebrat ohledy na nevytvářet si spojence, ale to je vždycky dlouhodobě nevýhodná politika. V klíčových momentech spojence potřebuje každá velmoc, stačí se podívat, jak zoufale je teď hledá Rusko. /// Kooperace je základní evoluční výhodou civilizovaného lidstva a to je mimochodem příčinou, proč demokratické země jsou vždycky dlouhodobě úspěšnější než diktatury s vertikální centralizovanou hierarchií řízení.
Dosavadní doporučení:
spíše nečíst
(5)
Vaše doporučení:
v US už jen růst dalších 30 let ?
Čína Rusko mají více přátel jak Západ. Celou Afriku, Indii, státy ASEAN, Irán, Saudskou Arábii,...atd. atd. Dobře je to vidět na přijatých sankcích na Rusko. 40 států Západu přijalo sankce, ovšem svět má 193 států. Sankce na Rusko tak přijalo jen 14 % obyvatel světa, zbylých 86 % s ním v pohodě dál obchoduje a spolupracuje. Takže Rusko sankce zvládlo celkem hravě.
Dosavadní doporučení:
přečíst
(2)
Vaše doporučení:
v US už jen růst dalších 30 let ?
Sankce jsou specifická věc. Když se ale podíváš na hlasování Valného shromáždění OSN, tak Rusko moc přátel nemá. Zpravidla lehce vydíratelné diktatury: KLDR, Bělorusko, Venezuela, Sýrie, Írán... Jinak bída. I ta Čína to dává Rusákům pěkně sežrat. Ostatně, Rusáci a Číňani se vždycky nemohli ani cejtit.
Dosavadní doporučení:
určitě nečíst
(2)
Vaše doporučení:
v US už jen růst dalších 30 let ?
Hlasování v OSN neukazuje vůbec nic. Podívej se třeba na hlasování v OSN o odsouzení Izraele za jeho okupaci Západního břehu a Golan z června 1967. Toto hlasování jednak Izrael odsoudilo za agresi vyzvalo ho k opouštění okupovaných území. 100 % zemí OSN Izrael odsoudilo aa přitom se tomu Izrael jenom zasmál a okupaci provádí dál. Navíc je naším báječným přítelem, dokonce padl návrh, aby šel k nám do NATO ! Západ si dělá z mezinárodního práva trhací kalendář.
Dosavadní doporučení:
přečíst
(2)
Vaše doporučení:
Výpis titulků
1až
13
(13)
1stránkovat diskuzi po
10 |
20 |
50