Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat. - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení

 Hodnocení:      0 1 2 3      
Diskutující:
Návod    
 

Okomentovat na facebooku


Výpis příspěvků 1 až 34 (34)
 
určitě přečíst (2) 28.05.23 20:43  roman  (262082)

Švarcsystém

Nejvíc je to vidět v IT kde možná víc jak polovina sektoru dělá na švarcsystém, protože stát je na ně tak štědrý že si mohou uplatnit výdajový paušál 60% přestože jejich reálné výdaje jsou skoro nulové. Výsledkem je že za rok zaplatí 4x menší daně(odvody) než zaplatí se stejným výdělkem zaměstnanec.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (2)
Vaše doporučení:

spíše nečíst (1) 19.05.23 14:29  Koubek  koubekzavinacseznam.cz  (261724)

Nějak mi čísla v článku nesedí

Sociální a zdravotní daň dělá již dlouhá léta celkem 29,2 + 13,5 = 42,7%. OSVČ platí ze základu 50%, t.j. 21,35%, nikoliv 11%, jak píše autor článku. Co se týká zaměstnance, ten platí pouze 1/3, t.j 14,23%, nikoliv 11%. 2/3, t.j. 28,46% za zaměstnance doplácí zaměstnavatel.Shrnuto: OSVČ 21,35%, zaměstnanec 14,23%.Sociální a zdravotní daň, kterou platí zaměstnavatel, se zaměstnanci od hrubé mzdy neodečítá, je to náklad zaměstnavatele.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 11.05.23 11:33  Magda Rotterová  (261161)

Paušální výdaj na dopravu

Mám na mysli paušální výdaj na dopravu dle § 24 odst. 2 písm. zt). Když jej uplatňujete, nemusíte vést knihu jízd ani jakkoli prokazovat skutečné výdaje na dopravu.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (4) 03.05.23 15:23  Alotek  (260343)

Kalkulačka hovoří jasně

Kalkulačka hovoří jasně, aby zaměstnanec dostal nejakých 252 tis čistého, musí vyprodukovat pro zaměstnavatele minimálně 401tis(superhrubá mzda=cena prace)OSVČ postačí 300tis na 231tis čistého,Tedy přepočteno necelých 330 tis na stejny čistý příjem.
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (1) 09.05.23 19:12  pavelpetr  (256510)

Kalkulačka hovoří jasně

Alotek: Tady jde o to že zaměstnanec produkuje třeba na soustruhu kterej koupí jeho zaměstnavatel OSVČ. Můžem to klidně udělat tak, že si zaměstnanec bude kupovat za své nářadí do práce, jak by se asi tvářil státní zaměstnanec kdyby si do práce musel nosit svůj PC, tiskárnu a musel by přestat z práce odnášet papír, nýbrž si ho tam nosit včetně toaletního. Singl OSVČ je levnější na faktuře o to, že tam chybí ten jeden člověk na víc. Tady se ze zaměstnavatele dělá něco dalšího, OSVČ může přece být také zaměstnavatel. Když není, je levnější, jelikož si za práci nefakturuje že práci odvedl vedoucí a jeho zaměstnanec.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (5) 03.05.23 15:28  Tomasso  (243566)

Kalkulačka hovoří jasně

Počítáš do toho dovolenou, nemocenskou, náklady na pracovní místo/provozovnu, energie, pracovní pomůcky, bezpečnostní pomůcky, případně auto?
Dosavadní doporučení: přečíst (5)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 03.05.23 17:50  Alotek  (260343)

Kalkulačka hovoří jasně

Nepočítám, ve skutečnosti musí samozřejmě vyprodukovat mnohem více, jen jsem nechtěl srovnáni znepřehledňovat. OSVČ musí samozřejmě též vyprodukovat(fakturovat) na výše uvedené, ale to se též oodepíše v nákladech.Aby bylo dobře pochopeno, nic proti OSVČ, nechť platí málo rozdíl o který vydělají čistého více investují, a zajistí si důchod a jiné sami. A ti co to probendi....holt Bůh s nimi.
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 04.05.23 06:08  Dacan Strom  (235474)

Kalkulačka hovoří jasně

Pro hrubou představu stačí vynásobit hrubou mzdu zaměstnance x 1,5 a je v tom 7 týdnů dovolené a doktorů, běžná školení, ...
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (3) 03.05.23 09:43  Dacan Strom  (235474)

To srovnání kulhá na všechny nohy

Srovnávat zaměstnance s melouchářem, který je nejspíš sám zaměstnanec a občas někomu po práci, či o víkendu nahodí zeď, spraví počítač, přeloží životopis, ušije gatě, ... za pár korun, které ani nezaplatí minimální odvod, chce hodně fantazie. Vím, je to šedá ekonomika a po těch drobných unikají ve výsledku miliardy, ale kdyby to bral každý poctivě a každou bokovku danil a vyřizoval si živnosťák (což klidně zabere i rok), tak by se na to každý rovnou vykašlal. Něco jiného načerno podnikat a na druhé straně honit chudáky kvůli pár stovkám.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 09.05.23 20:04  pavelpetr  (256510)

To srovnání kulhá na všechny nohy

Dacan Strom : Není to pár stovek a je to nekalá konkurence, proč to od zaměstnace melouchaře někdo chce? Protože je to levnější než od toho kdo státu odvádí. Navíc do 93.387,- se neplatí sociální pojištění žádné. Férové by bylo kdyby OSVČ měl odečítatelných 93.387 ze který nemusí odvádět soc. pojištění, jenže to je matematika kterou zaměstnanci a stát nechtěj umět. OSVČ musí odvádět stále minimum a kdoví jaké bude od příštího roku.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (4) 03.05.23 09:19  kuba  (260309)

Výpočet než tisíc slov

Chápu, že ne každý dělá na plný úvazek a ne každý profituje od prvního dne, ale prihnejme si že spousta OSVČ nemá reálnou soudnost a jejich produkt nebo služba je buď přiliž drahá a nebo v dané lokalitě nemá smysl. Nebudu ani rozebírat vnitřní motivaci ani proč nemůžou být zaměstnancem. Ale vezmeme si 52tis hrubého zaměstnanec dostane 42tis bez daňových slev kde si může odepsat max dítě nebo penzijko či hypošku. To samé když má měsíčně osvč dostane 45tis a může si odečíst mnohem více nedej bože pokud pracuje v lesnictví tam má vyšší paušál. No a teď se ptám: když platím o ty 3 tis měsíčně více (36tis ročně) dostanu za to něco navíc? Mám lepší služby státu? Ne! Takže pojďme se spíše bavit o progresivním zdanění podle výše příjmu, než abychom tu porovnávali tisícovky. Ale za mě, vím že OSVČ by měli platit rozhodně více dle mzdy, nikoliv hřešit na minimální odvody...
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 09.05.23 20:36  pavelpetr  (256510)

Výpočet než tisíc slov

Kuba: Máš za to navíc možnost, být okamžitě na úřadu práce, dostat odstupné, stojí za tebou odbory, kdo se za mne postaví když mi zakazník nezaplatí? Kdo mi proplatí práci sledovat zákony, předpisy, vyhlášky, že po pracovní době musím vystavoavt faktury na své náklady abych vůbec dostal zaplaceno, vést učetníctví, odvádět daně a pojištění, učetní zaměstnanec za takovou práci má měsíčně 40.000,-kč. Pro tvou manželku je třeba porodné pohoda, vyřídí je to OSVČ zaměstnavatel, já to musím vyřešit sám. Když to zvorám, nedostanu zaplaceno, dokud to neudělám správně. OSVČ nemá výhody mateřské dovolené. Co kybychom to udělali obráceně, že by OSVČ začalo mít všechny tyhle bezvýznamné výhody a zaměstnaci by je ztratili i se stravenkama které mnohé OSVČ dotuje, ale nemá na ně nárok. z tohle výčtu je zřejmé že je tu něco špatně. OSVČ singl od státu nečerpá nic, jen platí až do důchodu.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

určitě přečíst (7) 03.05.23 08:57  Magda Rotterová  (260279)

A co ostatní úlevy OSVČ?

Autor sice na jednu stranu uvádí, že nelze míchat jablka s hruškami. Nicméně dále navrhuje úlevy, které jsou poskytovány zaměstnancům zpřístupnit také OSVČ. Osobně nic proti tomu nemám, i když aktuálně si nemyslím, že je to směr, kterým se hodlá vláda ubírat. Nicméně OSVČ má taky své úlevy, které zaměstnancům nepřísluší, a tyto nejsou z nějakého důvodu vůbec ve článku zmíněny. Například si může do daňových výdajů uplatnit 5000 Kč za to, že používá automobil k podnikání(příp. 4000 Kč, je-li využíván také k soukromým účelům) bez nutnosti jakéhokoli prokazování skutecnych výdajů. Naopak zaměstnanec mnohdy spoustu tisíc cestou do práce projede a tyto náklady mu rozhodně daň nesníží. Dále samotné výdajové paušály, kdy si můžete uplatnit proti svým příjmům 60 % (u řemeslných činností 80 %) výdaje, aniž by bylo nutné cokoli prokazovat. Což je u některých OSVČ velmi výhodné, protože jejich skutečně výdaje mohou být výrazně nižší. A z tohoto zisku (příjmy - fiktivní vydaje) ještě spočítate polovinu a pak teprve počítáte pojistné na sociální a zdravotní. Samozřejmě to s sebou nese i to, že se vám toto nízké pojistné projeví ve výši důchodu. To je třeba taky brát v úvahu. Ale OSVČ může dobrovolně platit více. Pak je ale otázka, zda peníze neivestovat raději někde jinde. Rozhodně nechci tvrdit, že být OSVČ výhodnější nebo ne. Jen mi připadá, že ve článku jdou některé významné body opomenuty. Dalo vy se samozřejmě pokračovat s výčtem i dále, jak na stranu OSVČ, tak i zaměstnanců. Nicméně pokud autor navrhuje úlevy OSVČ stejné jako mají zaměstnanci, neměli by pak také zaměstnanci mít možnost si snížit daňový základ o výdaje za dopravu do práce? Myslím, že obě varianty mají své. Pro někoho může být výhodněji podnikat jako OSVČ a pro někoho být zaměstnán. Závisí to na mnoha faktorech, které nelze generalizovat, ale je potřeba posoudit individuálně. Stejně tak i s daňovým zatížením. Za určitých okolností může být větší zatížení u jedné varianty a za určitých u druhé. Každý má právo si zvolit. Nicméně souhlasím, že zejména u nízkopříjmových živnostníků tvoří odvody na sociální a zdravotní pojištění větší zatížení. To se ale vytrácí s narůstajícím příjmem. Kdybych měla někde vidět úlevy, tak leda u těch, kteří podnikají skutečně příležitostně, protože je mohou povinné měsíční odvody, i když je zisk velmi nízký, opravdu odradit.
Dosavadní doporučení: určitě přečíst (7)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 09.05.23 20:50  pavelpetr  (256510)

A co ostatní úlevy OSVČ?

Magda Rotterová: Jestli chci úplatnit náklady na auto, nemohu fungovat na výdajový paušál, ale vést si účetnictví. Nejsme si jsitej jak by zaměstnanec byl ochotnej si vést knihu jízd a dokládat která cesta byla do zaměstnání. Zkuste to úplatnit u svého zaměstnavatele. Mnoho OSVČ provádí služby a po půlhodinách jezdí od zakazníka k zákazníkovi a nemohli by jinak fungovat. Taky se může jednat o přepravu nákladu, stavební firmička, instalatéři, tesaři atd. Zapomeňte že OSVČ jezdí do kanceláře, v té je doma zadarmo po své pracovní době než jde spát.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 03.05.23 09:53  Dacan Strom  (235474)

A co ostatní úlevy OSVČ?

Normální je podnikat a na důchod firmu prodat žít z renty. Když živnost nic takového nepřinese, tak si musí ukládat prachy bokem, rozhodně bych to necpal státu do chřtánu. Platit co nejméně, ale "ušetřené" pojistné a daně neprobendit, ale investovat na důchod, nebo jako pojistku. Jak jsou zaměstnanci, kteří žijí "z ruky do huby", tak jsou i takoví OSVČ, budoucnost neřeší, žijí teď.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

určitě nečíst (9) 02.05.23 13:01  Dotaz  (260249)

plati statni zamestnanci dane?

zdravim .. uz dlouho mne vrta v hlave .. viz titulekchci aby statni zamestnanec mel 100k cistyho (vse zjednodusim)pr.1 dan 0%z rozpoctu vytahnu 100k .. v rozpoctu zustane R-100kpr.2 dan 20%z rozpoctu vytahnu 120k .. v rozpoctu zustane R-120k+20kpr.3 dan 100%z rozpoctu vytahnu 200k ,, v rozpoctu zustane R-200k+100kkde je chyba? :-)
Dosavadní doporučení: určitě nečíst (9)
Vaše doporučení:

přečíst (42) 02.05.23 12:37  Petr Kubát  (223649)

Chudáci OSVČ

Z velmi dlouhého článku mám dojem, že nám autor chce naznačit, že OSVČ musí platit do státního méně, protože si to pro rizika zaslouží.Pane autore, nikdo OSVČ nenutí, aby byli živnostníky. Mohou se klidně nechat zaměstnat a platit vysoké odvody. Jenže to dělat nebudou - proč? Protože je stát velmi zvýhodnil na odvodech. A tohle není správně. Oni sosají výhody sociálního státu a přitom do rozpočtu přispívají mnohem méně.Jestli chce autor srovnávat komplexně, tak ať bývalí OSVČ přestanou v důchodu sosat příspěvky na bydlení a jiné sociální dávky, protože mají malý důchod. Jenže za ten malý důchod si mohou sami. Ale dávky budou rádi přijímat - ovšem ty peníze na dávky jsou zaplacené především z odvodů zaměstnanců.
Dosavadní doporučení: přečíst (42)
Vaše doporučení:
přečíst (8) 02.05.23 23:29  pavelpetr  (256510)

Chudáci OSVČ

Petr Kubát:Spousta lidí nechápe že zaměstnavatel je velmi často OSVČ 1) stejná logika - nikdo zaměstnance nenutí být zaměstnancem. Takže, ať se zaměstnanec stane OSVČ, bude mít nižší odvody, že? ale co pak řekne bývalý zaměstnanec když zjistí:2) že OSVČ platí za sebe i za zaměstnánce odovody. Kolik platí zaměstnanec a kolik OSVČ? To je tak težké si to spočítat?Za svůj život jsem do sociálního systemu zaplatil za svou osobu 1,5 milonu a než půjdu do důchodu zaplatím další 1 milion nejméně. Můj důchod bude 10.100 kč. Jaké sosané dávek mi mohou kompenzoavt 2,5 milonové odvody sociálního pojištění? Nechápu jak někdo může chtít obchodovat s akciema a neumí si tohle spočítat. Klidně at si nechaj těch 10.100 a vrátěj mi mé odvody ze kterých jsem do teď nikdy nic nečerpal. Spočtěte si kolik živnostník do systému zaplatí a kolik z něj vyčerpá. Lehká matematika.
Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:
přečíst (14) 02.05.23 19:15  pave69  (260264)

RE: Chudáci OSVČ

To platí přece i naopak: Každý zaměstnanec, kterému tohle vadí, se může stát OSVČ. Přijde o dovolenou, o zákonnou ochranu, o jistotu mzdy....BTW: Kolik celoživotních OSVČ "sosá" v důchodu dávky? Tohle číslo je limitně blízké nule.
Dosavadní doporučení: přečíst (14)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (10) 02.05.23 19:49  Petr Kubát  (223649)

RE: Chudáci OSVČ

Jsem přesvědčený, že jich je víc, než důchodců - bývalých zaměstnanců. Pár jich znám i osobně - za doby živnosti velcí boháči, co byli vysmátí, jak na stát vyzráli a kolik jim zůstane v kapse. A teď po zdražení energií stáli frontu na dávky na bydlení. Protože jejich důchod je opravdu almužna. Že si za to mohou sami, nechtějí slyšet. Oni přece dřeli celý život...A takových případů bude rychle přibývat, jsme ještě daleko před vrcholem počtu důchodců - bývalých OSVČ.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (10)
Vaše doporučení:
přečíst (4) 03.05.23 08:26  c64  (260278)

RE: Chudáci OSVČ

Ale vzdyt ty OSVC nikdo nenuti si platit to minimum, chcete lepsi statni duchod - muzete ho mit staci platit vice. To ze to par OSVC nepochopilo nebo proste neveri ze za 30let tu jeste nejakej stat bude (nezkrachuje do te doby) neznamena ze je na konkretne tomhle systemu neco spatne (svobodne se rozhodnout jestli odvaded malo a mit prd nebo odvadet vice a mit vice).
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (4) 02.05.23 21:45  pave69  (260264)

RE: Chudáci OSVČ

Áááá, přesvědčení - to je ono!Ve skutečnosti z jednoduchého výpočtu, že od počátku volného povolování živností, tj. r. 1989 uplynulo teprve 34 let, vyplývá, že prakticky všichni nynější důchodci museli být alespoň část aktivního života zaměstnáni, nebo se živit jinak, než jako OSVČ. V žádném případě jich nemůže být víc než důchodců - bývalých zaměstnanců a ani v nejbližších 30 letech tomu nebude jinak. Protože až doteď je a bylo zaměstnanců vždy více než OSVČ, což se logicky přenáší i mezi důchodce. Bývalé zaměstnance nikdo selektivně nelikviduje.Tyhle "přesvědčené" "miluji".
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 09.05.23 20:55  pavelpetr  (256510)

RE: Chudáci OSVČ

pavel69: tady je OSVČ kalkulačka, napište si do ní své sociální odvody a uvidíte jakej bude mít důchod OSVČ a s čísly si pohrajte, budete se divit:https://www.kurzy.cz/kalkulacka/duchod-osvc-navyseni-socialniho/
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (8) 02.05.23 23:46  pavelpetr  (256510)

RE: Chudáci OSVČ

pavel69: Přesně tak, na tuhle matematiku nemá, je to běžnej pavlačovej křikloun kterého, Fiala opije rohlíkem. OSVČ má jedinou výhodu a to, že je svým pánem, jinak to jsou nevýhody, které může jen kompenzovat svýma schopnostma. To samé je častej mítus, že si OSVČ dává nějaké nesmysly do daní. Finanční kontrola by mu to vyházela a dodánila i penálem. Proto většina OSVČ jedou na výdajovej paušál a maj klid. Tohle zaměstnanec nepochopí, kdyby mohl chápat, nemusel by být zaměstnancem. Jenže není schopnej si vést administrativu i zvládat obsah své činosti co ho živý. Teď jsem doodesílal daňové přehledy z datové schránky, je tu nějakej zaměstnanec co to umí a dělá? Není? Tak jak se semnou může chtít porovnávat? Že si umí zaplatit tramvajenku a trefit do práce, dělat co se mu kdo řekne, jelikož sám na to nemá. A když ho to nebaví nebo má rýmičku, hodit se marod, ošetřovačku na těžce nemocné 17leté dítě? On už si to ten OSVČ majitel firmy nějak ošéfuje.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (8)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (4) 02.05.23 23:11  Petr Kubát  (223649)

RE: Chudáci OSVČ

Vidím, že jste mě nepochopil. Myslel jsem relativní zastoupení důchodců - bývalých OSVČ oproti důchodcům - bývalých zaměstnancům ve frontách na dávky. Rozhodně jsem nemyslel absolutní počty. A že prakticky všichni zpočátku byli zaměstnanci je snad samozřejmé, jinak to dřív nešlo. Ale čím déle poté v životě pracovali jako OSVČ, tím menší mají teď důchod a tím častěji brečí nad malým důchodem a stojí fronty na dávky.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (5) 03.05.23 00:13  pavelpetr  (256510)

RE: Chudáci OSVČ

Samozřejmě že i dřív mohli být "OSVČ" - i za komoušů, směli zaměstnávat jen rodinné příslušníky. Byla možnost platit i paušální daň 50kč ročně, třeba kolotočáři Kočkovi, nebo svobodné povolání pana Karla Gota mu umožnilo že ze svých milionů platili minimální daň. Na Havelském trhu v Praze za socialismu běžně prodávali soukromníci. Běžný soukromníci za socialismu byli zemědělci, bazary, čistírny, fotografové, opraváři televizorů a obuvy. Komouši tomu nebránili, schopní lidi flexibilně vykryli co stát neviděl a nebo nezvládal. Vím že nebyl problém dostat v 80. letch povolení být soukromej zedník, nebo mít hospodu tam kde chyběla. Z 25.000kč ročně soukromník za socialismu zaplatil 750kč daň. Pak ta daň šla na brtuálních 10% ze zisku, ani nebylo DPH a jiné současné vtipnosti kterejma nás teď vláda hodlá lakovat na Fialovo.
Dosavadní doporučení: přečíst (5)
Vaše doporučení:

přečíst (19) 02.05.23 12:22  komentator  (260247)

nevýhody zaměstnance

Dovolil bych si upozornit, že OSVČ má svobodné rozhodnutí, kdy činnost zahájit a ukončit. Garance mzdy zaměstnance také neexistuje - zaměstnavatel jej může nechat "na překážkách" za 60% mzdy. Také se může rozhodnout kdykoliv činnost zaměstnance ukončit organizační změnou. Takže jistota je to pouze, pokud zaměstnanec na sebe "vydělá". Stejně jako OSVČ. Ale takový zaměstnanec zaplatí výrazně více.Nemluvě o šedé ekonomice, která je jednoznačně na straně OSVČ, speciálně bez EET.
Dosavadní doporučení: přečíst (19)
Vaše doporučení:
přečíst (8) 03.05.23 01:12  pavelpetr  (256510)

nevýhody zaměstnance

Nevěřte na šedou ekonomiku, jak zkusíte jet bez faktury, hrozí vám že vás udá konkurence, nebo někdo z okolí jentak. Budete u někoho dělat rekonstrukci, souseda naštve rámus, napíše jeden email a je to. Takhle to jde u všeho podnikání. Víte kolik na mne přišlo oznámení, že je nějaké podezření? Finanční úřad si to ověří razdva, já to měl vše ok, peníze jedině a zásadně na firemní účet a vše daním. Daně šiděj velké ryby, jako ti co teď každej vlak zrní deklarujou jako ukrajinské aby neplatili DPH a clo.
Dosavadní doporučení: přečíst (8)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 03.05.23 22:40  Mono  (257688)

nevýhody zaměstnance

Navic plno veci zatajit ani nejde. Zakaznik si to chce dat do nakladu a vse nad 10 000 dava do kontrolniho hlaseni, pokud je to s DPH. A u vsech castek nad asi 40 nebo 50 tisic plati oznamovaci povinnost, platce tu platbu musi prasknout financaku.
Takze pokud je OSVC platce DPH, tak neutaji skoro nic.
Ale jsou obory, kde se evidenci trzeb moc netrapi. To je pravda.
Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
přečíst (6) 02.05.23 19:51  Milan  (260265)

nevýhody zaměstnance

EET registruje příjem/tržbu, ale daň se platí ze zisku. Je snadné mít nulový zisk i při vysokých tržbách. EET tak nic neřeší a slouží pouze k populistickému oblbování voličů, zbytečných výdajích, pokutách, buzerování a násobným podvodům (snižování zisku). Větší podnikatel musí stejně evidenci mít, jinak ho zaměstnanci oškubou.Nejvíce daní uniká u velkých podniků, které žádné daně neplatí (Google, Apple, Microsoft, Agrofert atd.)
Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:

spíše nečíst (22) 02.05.23 09:00  František  fmachzavinacemail.cz  (260210)

Co udělat s tím když OSVČ omarodí ?

Ano to je obrovský problém, zaměstnanec prostě zůstane doma a léčí se a bere nemocenskou a jinak jej to nic nestojí a když uděláme totéž pro OSV%C pak by se dalo říci, že je vše v pořádku, ale kdo zaplatí nájem za provozovnu, zálohy elektřiny a tepla a řadu dalších výdajů co OSVČ musí platit.
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (22)
Vaše doporučení:
určitě nečíst (9) 02.05.23 21:30  Tomáš Marný  nemspoliklinikouzavinacemail.cz  (260256)

Co udělat s tím když OSVČ omarodí ?

OSVČ má samozřejmě normálně nemocenskou a to v řadě případů mnohem vyšší než běžný zaměstnanec. Nevím, co tu melete za nesmysly? A jaké energie byste chtěl platit, co třeba i poukazy na dovolenou .....
Dosavadní doporučení: určitě nečíst (9)
Vaše doporučení:
přečíst (4) 03.05.23 00:27  pavelpetr  (256510)

Co udělat s tím když OSVČ omarodí ?

Samozřejmě že OSVČ to má pokřivené jako má vše - svému zaměstnanci to OSVČ musí platit prvních 14. on, pak to plati cssz. Když je nemocnej i OSVČ zaměstnavatel TAK PRVNÍCH 14.dní samozřejmě nedostává odnikoho nic. Až pak mají stejné sazby 60%, 66% a 72%. Zaměstnavatel OSVČ je prvních 14.dní na nule, chápeme?Tady si to nastudujte, ať tu nešíříte bláboly:https://www.cssz.cz/web/cz/nemocenske-pojisteni-davky
Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (1) 03.05.23 22:47  Mono  (257688)

Co udělat s tím když OSVČ omarodí ?

OSVC casto zadnou nemocenskou nema, protoze si ji ani neplati. Protoze, proc by si ji platil, kdyz mu u beznych nemoci (chripka, lehke operace, ...), kdy bude zdravy do dvou tydnu, stat nezaplati ani korunu.
Pak je ovsem problem, pokud prijde nejaka vaznejsi choroba/uraz s delsi pracovni neschopnosti.
Dosavadní doporučení: přečíst (1)
Vaše doporučení:


Diskuze Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat., další stránky: 1
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

Odkazy k diskuzi Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat.

Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat. - zdrojová stránka k tématu diskuze Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat..

Zasílání Denního souhrnu názorů na Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat. e-mailem.

Přidat názor - vložte vlastní názor, doporučení, hodnocení nebo zkušenost k tématu Platí OSVČ nižší odvody než zaměstnanci? OSVČ vs. zaměstnanci. Ti, kteří platí minimum odvodů, vs. ti, kteří si „stěžují“. Už zase se mluví o „spravedlnosti“. Jak to ale skutečně je? Pojďme se na to podívat..

 Burza Prime 16:28 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  665.00  +0.76% 
 ČEZ  951.50  +1.22% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 039.00  -4.55% 
 GEN DIGITAL  556.00  0.00% 
 GEVORKYAN  258.00  +0.78% 
 KOFOLA CS  291.00  0.00% 
 KOMERČNÍ BANKA  763.00  -0.39% 
 MONETA MONEY BANK  98.00  +0.10% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 140.00  +0.13% 
 PHOTON ENERGY  43.95  +1.74% 
 PILULKA LÉKÁRNY  119.00  -3.25% 
 PRIMOCO UAV SE  920.00  -3.66% 
 VIG  709.00  -1.53% 
Komodity online
 Ropa 82.61 USD 14.06   
 Zlato 2331.34 USD 14.06   
 Stříbro 29.54 USD 14.06   
 Káva 226.13 USD 14.06   
 Cukr 19.39 USD 14.06   
 Bavlna 71.67 USD 14.06   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.