Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení

 Hodnocení:      0 1 2 3      
Diskutující:
Návod    
 

Výpis příspěvků 1 až 15 (15)
 
přečíst (0) 03.02.21 19:28  Kamcatka  cizkova123zavinacpost.cz  (220890)

Typ pro Vás

*** smazany spam ***
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (2) 22.01.21 13:14  Jaroslav Piskač  (221434)

cena plynu?

Nějak mi v analýzách pana Šnobra vypadla predikce budoucí ceny ZP. Myslím, že čím větší bude odběr a závislost ČR na ZP, tak se ZP bude zdražovat a to i domácnostem. Když jsem ještě pracoval tak jsem zažil v mrazach reguaci ZP.

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 22.01.21 12:17  Štětináč  (214462)

Trochu jednostranná masáž

Zní to hrozně logicky, jenže pan Šnobr se jedné věci vyhnul:

V tabulce plánovaného rozvoje německých zdrojů uvažuje pouze obnovitelné zdroje a z toho dovozuje budoucí deficit německé výroby. Přitom naprosto opomíjí, že kromě obnovitelných zdrojů existuje také plyn a že stejná cesta, kterou dále doporučuje pro ČR, je úplně stejně vhodná i pro němce. A ono to tak i dopadne, protože němci nainvestovali obrovské peníze do budování plynovodů. Nord Stream 1 dostavěný někdy před 8 lety stál 7,5 miliardy eur, v současnosti dokončovaný Nord Stream 2 bude ještě dražší. Plynové elektrárny přitom vyjdou poměrně levně, protože s výhodu využijí stávající infrastrukturu pro vyvedení výkonu v uhelkách (možná i jaderkách) které zavřou. A jestliže jsou schopni prodlužovat provoz stávajících uhelek jenom aby byli schopni odstavit jaderky, tak ani z pohledu ekologie nebude plyn problém. Energetický deficit tak bude krátkodobý, pokud k němu vůbec dojde.

Nepodceňujme němce, ta jejich energiewende vypadá na první pohled jako totální blbost, ale oni nejsou hloupí a tabulky které má pan Šnobr mají oni taky. A mají dost peněz aby své plány prosadili.

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (2) 22.01.21 12:30  Marek  (221426)

Trochu jednostranná masáž

Zdá se mi, že jen potvrzujete, co pan Šnobr říká. Tím, že tou doporučovanou cestou půjdou i Němci, snad nějak vyvracíte, že je vhodná a měli bychom jí jít taky? Chcete říct, že bychom měli jít nějakou méně výhodou cestou, jen abychom se odlišili? Asi jsem vás úplně nepochopil.

Nebo nepolemizujete s návrhem opatření, ale jen s tvrzením, že ceny elektřiny v důsledku nízkých výrobních kapacit porostou? Protože Německo stihne kapacity vystavět?

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (2)
Vaše doporučení:
určitě přečíst (5) 22.01.21 14:16  Štětináč  (214462)

Trochu jednostranná masáž

OK, zkusím to vysvětlit. Pan Šnobr se věnoval dvěma různým, byť souvisejícím tématům.
1. Budoucí struktuře zdrojů v ČR. Zde dochází k závěru že namísto jádra jsou vhodnější plynovky a s tím nemám žádný problém.
2. Rozebírá situaci v Německu. Zde dochází k závěru, že v Německu v důsledku zavírání jaderných a uhelných zdrojů dojde k výraznému deficitu energetické bilance a v důsledku toho k růstu ceny elektřiny. Zde mu vytýkám, že se zabýval jejich náhradou pouze obnovitelnými zdroji a nikoli plynem, který je přitom jasně nejpravděpodobnější a nejschůdnější variantou. Nelze přehlédnout, že plynu je Německu dost (jen Nord Stream 1 zvládá 55 miliard kubíků plynu ročně) a výstavbou plynovek na lokalitách zavřených elektráren a využitím jejich napojení na přenosovou síť odpadne zásadní a nejdelší část výstavby, a to právní tahanice kolem územního plánování, výkupu pozemků atp. Vlastní stavba pak může být opravdu rychlá. Proto si myslím že k nějakému zásadnímu či dlouhodobému deficitu v Německu vůbec nemusí dojít.

Pan Šnobr má jako akcionář značný zájem na růstu akcií (což i já..), ale pokud popíše problém takto jednostranně a doplní jej ještě grafem jak cena akcií ČEZu koreluje s cenou elektřiny (který je také zavádějící, prodejní cena se nerovná zisk), nemohu se ubránit dojmu že jde o skrytou message na podporu cena akcie -  "kupujte ČEZ, Němci budou vykupovat elektřinu a cena poletí nahoru".

 

Dosavadní doporučení: určitě přečíst (5)
Vaše doporučení:
přečíst (0) 22.01.21 18:55  Marek  (221455)

Trochu jednostranná masáž

Díky za rozvedení. Už vám rozumím. :-)

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (4) 22.01.21 11:58  energetik  nechcizavinacemail.zde  (212706)

Souhlas s panem Šnobrem

Souhlas s panem Šnobrem. Za cenu nové jadernéo elektrárny si můžeme koupit více zemního plynu než kolik se spotřebuje za celou životnost jaderné elektrárny a tedy na výrobu stejného množství energie a ještě dost zůstane na akumulátory, solárka a spalování odpadků a případně i Power to gas nebo liquid, což spotřebu plynu zkrátí jen na zimní období.

A to v tom ještě chybí likvidace jaderné elektrárny a dlouhodobě toxických odpadů.

Stačí jen skutečně otevřít energetický trh i s regulačními službami a zrušit elektroměrový podvod v měření 3 fázové energie (vyhláška 82/2011 v §6, odst.6. od odkláněče Kocourka) která brání hlavně rozvoji mikrokogenerace.

Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 23.01.21 01:02  3 14ranha  (210196)

Souhlas s panem Šnobrem

Čistě technicky:

1. Moderní jaderná elektrárna má plánovanou životnost 80+ let. A je sice kapitálově náročná, ale samotný provoz už je téměř za hubičku. Podívejte se na cenu elektřiny v jaderné francii (8. nejlevnější v EU) a cenu elektřiny v německém zeleno-uhelném mordoru (nejdražší v evropě).

Jestli máte křišťálovou kouli podělte se s námi jaká bude cena zemního plynu za 80 let ?

2. Dneska plyn je a je levný. Zítra vypukne horká nebo obchodní válka a to poslední co potřebujete je aby vás nějaký asijský diktátor držel "za koule". To už by bylo lepší nechat si uhelné elektrárny a prolomit limity těžby.

3. Jaderný odpad z elektrárny ve skutečnosti není tak docela odpad (dá se z velké části přepracovat na nové palivo, nebo dokonce vytvořit více nového paliva v množivém reaktoru - jen je zatím levnější používat nový přírodní uran).

4. Jaderný odpad z elektráren i kdyby se všechen zakopával pod zem (což by byla škoda, viz bod 3) tak pořád bude tvořit jen zlomek všeho jaderného odpadu moderní civilizace - existuje odpad z výzkumných reaktorů, ze zdravotnictví (laboratoře, radioterapie, RTG) a z průmyslu (RTG zářiče).

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (3) 23.01.21 18:58  energetik  (199485)

Souhlas s panem Šnobrem

1. to platilo v době kdy se moc nehledělo na bezpěčnost a lidé si to ohrožení zdraví a budoucnosti museli nechat líbit jen pro získ pár vyvolených. V době kdy uran pro atomteroristy rubali političtí vězni. A kdy bylo v jednom nejchudším a nejvyrabovanější státě světa kde se těží uran ještě otroctví - Niger. Otroctví tam bylo zrušeno zákonem v roce 2003, ale podle některých odhadů je v Nigeru stále až 800 000 otroků. Takže cena uranu na trhu bude už jen růst.

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (3)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (3) 23.01.21 18:30  energetik  nechcizavinacemail.zde  (199485)

Souhlas s panem Šnobrem

1. byjvávalo. U nových zdrojů je vše jinak: "Podle smlouvy mezi EDF a britskou vládou má produkce elektrárny garantovanou cenu elektřiny na úrovni 92,5 libry/MWh po dobu 35 let. Částka je uvedena v cenách roku 2012, reálná cena bude záviset na vývoji inflace. Kdyby byla elektrárny spuštěna dnes, činila by garantovaná cena 108,3 liber/MWh v cenách roku 2019. Tržní cena se v posledních měsících pohybuje mezi hodnotami 35 a 65 liber/MWh."

2. uhlí mělo zůstat jako záloha. Uzavírat se měli nejprve škodlivější a nebezpečnější zdroje - tedy ty jaderné které se ani nehodí na regulaci sítě. V budoucnu budou jen překážet.

3. na perpetuum mobile nevěřím, ani na to jaderné. Při přepracování se sice dá část odpadků využít, ale ten zbytek je o to nebezpečnější a škodlivější. Navíc se to nevypatí. "Jaderný komplex u Sellafieldu provázely zásadní problémy v podstatě už od roku 2002, kdy byl uveden do provozu. Zpracování vyhořelého paliva nikdy nedosáhlo plánované kapacity a namísto 120 tun ročně, továrna vyprodukovala za osm let jen třináct tun oxidu plutonia. Britské daňové poplatníky za tu dobu přišla na 1,4 miliardy liber."Aby se zabránilo zbytečným nákladům hrazeným z daní je jediným smysluplným řešením co nejrychlejší uzavření výroby," citoval národní úřad NDA dohlížející na zpracování vyhořelého paliva deník Independent. Britský úřad ovšem nenaznačil, co nyní se stovkou tun jaderného odpadu v Sellafieldu bude.

Jaderný komplex u Sellafieldu a podobně jako Majak jsou nezamořenější místa toxickými a radioaktivními odpady na Světě.

4. Po více jak 60 letech dotavané snahy o komerční rozvoj jaderné energetiky a přehlížení způsobených škod je stále nejvýhodnější jaderné toxické odpadky zakopad pod zem. Viz bod 3.

Nepovedlo se to, jaderná energetika je slepá cesta. Měla by ještě zůstat v laboratořích a jak se snad vyřeší tyto problémy, tak se může pokusit o komerční nasazení.

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (3)
Vaše doporučení:
spíše nečíst (1) 23.01.21 02:28  Jiří  (203022)

Souhlas s panem Šnobrem

Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:
přečíst (2) 22.01.21 15:55  ikaktus  (216504)

Souhlas s panem Šnobrem ?

Hlavním argumentem pro jádro je NEZÁVISLOST. Fakta o plynu OK, ale závislost a nebezpečí  na ruském plynu už známe. Když se pár zemí přidá a vrhne se na norský plyn, jak obtížné to bude technicky zvládnout?  Čili, rozumím tomu, že vláda usiluje o jakýsi rozumný vyvážený mix výroby el. energie.

Když vám dodavatel zavře kohouty s plynem, tak začne hysterie - jen sledujte kolik je hysterie kolem koronaviru - kdo, kdy, kde udělal chybu / jaká byla strategie / proč jste neudělali to a ono .....bla bla

V SRN jsou také mnohem více rozšířeny další formy získávání tepla - např. dotace malým obcím, které instalují různá zařízení ke zpracování odpadů. Takové obce pak nabízejí prodej el. energie svým občanům za 20-30% ceny na trhu. U nás se " lijí" podobné dotace  solárním baronům od r. 2010 a z důvodu arbitráží nelze tenhle vlak zatím zastavit.

V Rakousku a SRN se také staví mnohem více tzv. +domů, které dodávají své přebytky el. energie do sítě. Díky Bohu, že u nás už se MUSÍ cca rok stavět nové nemovitosti v pasivním standardu. (domácnosti spotřebují cca 40% veškeré el. energie)

Dosavadní doporučení: přečíst (2)
Vaše doporučení:

přečíst (3) 22.01.21 11:04  Luboš  stodulkalzavinacseznam.cz  (221419)

energie

už dlouho názory p. Šnobra sleduji,jsem také drobný akcionář Čez,ale nechápu a myslím si že to tak je,že není vládou a vedením Čezu vůbec vyslyšen,naopak jdou proti němu!Jak je to možné,když má jít všem o dobro věci a myslím,že jeho názory a teorie mají naprostou logiku!!

Dosavadní doporučení: přečíst (3)
Vaše doporučení:
přečíst (4) 22.01.21 11:39  Miloslav  milcer2zavinacseznam.cz  (221421)

energie

Příspěvky pana M Šnobra jsou podložené, zcela relevantní. Velká škoda, že mu není více nasloucháno s potřebných míst. Zasloužíl by si větší zájem a podporu. Z mé strany jí už má dávno.

Dosavadní doporučení: přečíst (4)
Vaše doporučení:
přečíst (6) 22.01.21 13:14  ČEZFILL Jméno 'ČEZFILL' používá stále stejný uživatel  (203548)

Příspěvky Snobra jsou motivované jeho překoupenosti v ČEZu

A neustálým jeho bubnováním na růst ceny , včetně dividend. V případě výstavby nového bloku nastane situace, že cena akcie padne a dividenda nebude. Motivace Snobra jasná.

Dosavadní doporučení: přečíst (6)
Vaše doporučení:


Diskuze Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ, další stránky: 1
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

Odkazy k diskuzi Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ

Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ - zdrojová stránka k tématu diskuze Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ.

Zasílání Denního souhrnu názorů na Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ e-mailem.

Přidat názor - vložte vlastní názor, doporučení, hodnocení nebo zkušenost k tématu Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a dividendové vyhlídky ČEZ.

 Burza Prime 16:28 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  665.00  +0.76% 
 ČEZ  951.50  +1.22% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 039.00  -4.55% 
 GEN DIGITAL  556.00  0.00% 
 GEVORKYAN  258.00  +0.78% 
 KOFOLA CS  291.00  0.00% 
 KOMERČNÍ BANKA  763.00  -0.39% 
 MONETA MONEY BANK  98.00  +0.10% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 140.00  +0.13% 
 PHOTON ENERGY  43.95  +1.74% 
 PILULKA LÉKÁRNY  119.00  -3.25% 
 PRIMOCO UAV SE  920.00  -3.66% 
 VIG  709.00  -1.53% 
Komodity online
 Ropa 82.61 USD 14.06   
 Zlato 2331.34 USD 14.06   
 Stříbro 29.54 USD 14.06   
 Káva 226.13 USD 14.06   
 Cukr 19.39 USD 14.06   
 Bavlna 71.67 USD 14.06   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.