Příspěvky nebo odpovědi uživatele carek









Příspěvky nebo odpovědi uživatele carek. Výpis příspěvků 341 až 360 (391)


přečíst (0) 27.06.04 16:14  carek  (48150)

Zatim to neni zajimave

Politicka nestabilita bude trvat az do mimoradnych parlamentnich voleb. Do te doby se neda pocitat s tim, ze by se cena Ceskeho Telekomu vyrazne menila nahoru i dolu. Jeste je nutne nechat socdemaky trochu zavladnout, aby na svetlo se derouci nove pravicove strany mely moznost ziskat sve misto na trhu slibnych hesel a predem odepsanych nadeji. Po dalsi socdem nestabilni vlade, ktera (pokud vubec dostane v parlamentu duveru) neprezije podzimni smrst udalosti, prijdou mimoradne volby.  V soucasnem parlamentu nelze sestavit koalici ani mensinovou vladu, ktera by si udrzela delsi nez-li jepici zivot. Vsichni to vi a take s timto vedomim tahaji figury po jevisti. Pro nas je dulezite jak dlouho.

Po rozhodnem dni pro vyplaceni dividendy sazim na mirny pokles a stabilizaci ceny na nove urovni (soucasna cena akcie minus 5%).

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 26.06.04 10:58  carek  (25171)

Kellner o Českém Telecomu

MF DNES - 25. června 2004 uveřejnila exkluzivní rozhovorem s Petrem Kellnerem (vlastníkem PPF, televize Nova, České pojišťovny, eBanky). Podle Petra Kellnera není Český Telecom nijak drahý. Na přímou otázku redaktora: "To máte tolik volných finančních prostředků, že nevite, co s nimi?" Petr Kellner odpověděl: " Expanze nemusí být tak drahá. Telecom stojí šedesát nebo sto miliard? Ve skutečnosti na to ale je třeba v uvozovkách jen deset, patnáct miliard kapitálu a zbytek je v nějakých formách úvěru.

Na dobře položenou a pro investory do akcií Českého Telecomu významnou otázku: "Jaká  je vlastně logika vašich investic? Proč chce finanční skupina  kupovat doly nebo Telecom?", odpovídá Petr Kellner zajímavě a slibně: Určitě to není v rovině, že PPF chce kupovat Telecom. Spíš by to bylo, že PPF spolu s dalšími partnery chtějí kupovat Telecom. Je to finanční investice. Jednou částí filozofie PPF jsou finanční služby založené na retailu a druhou částí investice tohoto typu. Do toho se řadí i televize Nova."

Zcela zjednodušeně a bez dalších vlivových úvah z toho vychází "privatizační cena" jedné akcie Českého Telecomu (380 - 630,-Kč). PPF chce "kupovat" Český Telecom pro někoho a cena není příliž významná. Zaplatí ji firma z budoucích zisků.

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 04.03.04 21:12  carek  (77164)

Smutné vyhlídky prodavačů měděných drátů

Současné oživení velkých evropských polostátních telecomů se může stát jen posledním tancem na Titaniku. “Je zarážející, jak celá zainteresovaná veřejnost s úlevou sleduje zlepšující se výsledky ratingů evropských polostátních telekomunikačních gigantů ve víře, že jde o trvalý trend. Samotné úspory a propouštění, které zlepšení přinesly, jsou totiž jen dočasným opatřením vynuceným situací, kdy trh pevných linek nedokáže najít způsob, jak poskytnout klíčovou komparativní výhodu v soutěži s mobilním připojením...........”

Že taková komparativní výhoda spojená s investicemi do plošného rozvoje pevných vysokokapacitních sítí existuje (alespoň 100 Mbps – běžná komfortní rychlost pro obousměrný obrazový a zvukový tok a pro náročnější vzdělávací a programové aplikace), přesvědčuje ve svém článku v příloze Telekomunikace a internet Hospodářských novin ze dne 4.3.2004 autorka Alexandra Makovičková.

Informuje mimo jiné i o stanovisku Českého Telecomu. Nemáme žádný důvod investovat do nových technologií (HN 29.1.2004). Jinak řečeno: Ještě nějakou dobu budeme konkurenceschopní díky výhodám plynoucím z dominantního postavení a dál se děj vůle Páně (stanovisko současného vedení Č.Tel. by se dalo podle lidového humoru označit vulgárněji: Vykládejte něco volovi o sobotě, když ho v pátek řezník bací !!)

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 13.02.04 11:38  carek  (68637)

Malý příspěvek k odhadu výše dividendy

Finanční ředitel ČT, Juraj Šedivý potvrdil, že dividendy za loňský rok budou vyplaceny (z nerozděleného zisku) i kdyby čert na koze jezdil. Analytici dali hlavy dohromady a hned začali počítat. Podle propočtů analytiků Komerční banky má prý ČT nerozdělený zisk ve výši okolo 28mld Kč (přibližně 87 Kč na akcii), který může rozdělit mezi akcionáře. To bych rád viděl. V minulém roce měl ČT stejně vysoký nerozdělený zisk a z něho vyplatil jumbo dividendu ve výši 57 Kč na akcii. Také dokoupil 49% akcií Eurotelu.

Jaká tedy bude letošní dividenda ČT? S výjimkou roku 2001, kdy byla vyplacena dividenda 7,50 Kč ČT dvidendy nevyplácel. Trh očekává dividendu kolem 8 Kč na akcii. Analytici ze společnosti Atlantik FT odhadují výši dividendy na 9,30 Kč a své odhady zpřesnil Libor Vinklát z České spořitelny, který uvedl: “Pokud jde o výsledky za loňský rok, očekáváme zisk 3,85 mld. Kč a dividendu ve výši 8,40 Kč / akcii.” Něco navíc může vyplácet Eurotel ze svého zisku ve výši 7,2mld Kč (přibližně 22 Kč na akcii Českého Telecomu),který může (nebo nemůže ?) být dále přerozdělen mezi akcionáře Českého Telecomu.

Pokud si však chce ČTelecom udržet tvář a podle dříve odsouhlaseného (a nyní za každých podmínek potvrzeného) plánu výplaty dividendu ve výši 50 až 70% konsolidovaného zisku vyplatit, přičemž dividenda by byla vyplacena ze zisku před odečtením jednorázové ztráty bude nutné počítat ještě jednou. Zisk ČT před odečtením jednorázové ztráty a připočítáním zisku Eurotelu by mohl být 30 Kč na akcii. Dividenda by měla být navržena v pásmu mezi 15 až 20 Kč. Vláda peníze potřebuje a ČT si takovou dividendu může dovolit. “Chceme” ho přece prodat jako společnost v privatizaci, jejímž hlavním investičním tématem bude nadprůměrná schopnost veřejně obchodovatelné společnosti generovat dlouhodobě volné casch flow, které dříve, nebo později uvidí investoři ve svých peněženkách.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 10.02.04 21:17  carek  (91620)

Kolik za ČT - pro Jardu

Urbánek: Při neuskutečněném prodeji v roce 2002 nabízely DB a TDC za 51% podíl v Českém Telecomu, tehdy ještě s pouze 51 % Eurotelu, cca 341 za akcii. 49% Eurotelu Telecom dokoupil za 1,05 mld.USD = v současnosti cca 26,5 mld. - to odpovídá zhruba 80 korunám na akcii. Při velmi zjednodušeném pohledu by se další prodej Telecomu tedy mohl pohybovat na úrovni cca 420 za jednu akcii.

To odpovídá i informaci, která byla uveřejněna v Hospodářských novinách v lednu 2004. TDC nabízí již nyní za 51 % Č. Telecomu zhruba 2 miliardy euro. Tj. při přepočtu na koruny zhruba 66,4 miliardy Kč. Bude to stačit?? Nebude to stačit? Na to spolehlivě odpoví jen budoucnost.

Podle projekcí uveřejněných v roce 2003 na serveru PATRIA je Eurotel schopen ve střednědobém období produkovat volné cash flow (FCF) na úrovni minimálně 6 miliard Kč ročně. Něco by nám mohlo připadnout ze zisku samotného ČT, odhadněme to na pouhých 3,5 miliardy korun. Vyjděme z velmi zjednodušeného předpokladu, že nového vlastníka bude zajímat pouze výnosová metoda. Pokud bude za přiměřený zisk považovat minimálně 8 % p.a. čistého z hodnoty vynaložených investic a nebude ho zajímat kolik se do čeho investovalo a jakou hodnotu bude mít postupně “oddlužovaný” majetek, pak při současné (i předpokládané) ziskovosti bude cena za jednu akcii 350,-Kč.

Pokud k této ceně připočteme čistý výnos z nevyplacených dividend (po vyplacení mimořádné dividendy v roce 2003 zůstalo nevyplaceno asi 30,-Kč na akcii) dostaneme cenu 380,-Kč.

Jak Český Telecom, tak i Eurotel jsou společnosti s velkou schopností generovat volné casch flow. Každého investora však bude také zajímat fundamentální hodnota společnosti. Z exkluzivního průzkumu o vývoji Českého Telecomu, který mezi analytiky předních makléřských firem uskutečnila v loňském roce Česká kapitálová informační agentura vybírám pouze stanovisko Tomáše Gatěka z makléřské společnosti Atlantik FT na otázku: Jaká je podle Vás cílová cena emise v horizontu následujících 12 měsíců?

“Nejvyšší fundamentální cenu nabízí varianta nákupu podílu v Eurotelu a zvýšení zadlužení společnosti až na úroveň dluh/vlastní jmění 0,6, kdy tzv. “fair price” (současná fundamentální hodnota) dosahuje 557 Kč na jednu akcii.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 27.01.04 20:11  carek  (82769)

Směřujeme k 310,-Kč

Objemy obchodů s akciemi Českého Telecomu naznačují, že nám  došly "levné" akcie prodané TelSource. To by samo o sobě nic neznamenalo, protože je velký zájem držet cenu akcie na přijatelné úrovni. Smůla je v tom, že někdo něco ví. Co to je za informaci se možná (ne)dozvíme hned. Deutsche Telecom se prý zajímá o polského provozovatele mobilních sítí PTC. Že by si šéf Deutsche Telecom Kai-Uwe Ricke chtěl "zarovnat" hranice i o český prostor ? To by se asi otevřela jednání s mobilními skupinami Orange a Vodafone, které se o Český Telecom (Eurotel) údajně zajímají. Že by tak brzy.?! Tomu by se ani nechtělo věřit. Nebo, že by zase tolik času a prostoru nebylo? Na jaře se přece otevírají dveře do EU a tak musí být zájmová území rozdělena.

Určitě to nebudou jednání o výši dividendy. Před prodejem Č.Telecomu by bylo nesmyslné vyplácet další jumbo dividendu jelikož by tato opakovaná strategická chyba nebyla pro fundamentální hodnotu společnosti výhodná.. Podle předběžných kalkulací na další mimořádnou dividendu Český Telecom (spolu s Eurotelem) vydělá až v letech 2006/2007.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 14.01.04 21:24  carek  (25887)

Porovnání situace ČT a ČEZ před vyplacením dividendy

9.1.2004 informoval čezovejfanatik o první zřetelné indikaci "mimořádné dividendy", kterou by mohl vyplatit ČEZ "investorům" v roce 2004. Čezovejfanatik svůj původní odhad dividendy čez pro rok 2004 (7-12 Kč) zvýšil na 9 - 15 Kč na akcii. Bez ohledu na přehlednou a jistě odborně fundovanou argumentaci, proč mužeme s takto příznivou výši dividendy počítat je tu ještě možné srovnat loňské poměrně optimistické očekávání dividendy vyplacené z nerozděleného zisku Českým Telecomem s letošní situací ČEZ.

Asi se na počátku roku 2003 těžko hledal finanční analytik, který by počítal s dividendou, která byla nakonec vyplacena. Optimistická očekávání na dividendu Českého Telecomu v roce 2003 lze shrnout do následujících vět spojených s přípravou v té době nové dividendové strategie Českého Telecomu.

Většina analytiků předních makléřských firem odhadovala, že by se výše vyplacené dividendy měla pohybovat v rozmezí 10-25 Kč na akcii. Vyplacení tzv. mimořádné dividendy se nepředpokládalo, protože by se taková strategická anomálie mohla promítnout nepříznivě do fundamentální hodnoty společnosti a tím i do ceny za státní podíl společnosti při budoucí privatizaci.

Navržená a schválená výše tzv. mimořádné dividendy (57 Kč/akcie) překonala pravděpodobně všechna očekávání. Insider information vyhnala před valnou hromadou výši akcií Českého Telecomu "pouze" k hranici 390 Kč jen proto, že se zdála být navržená výše mimořádné dividendy příliž nereálná. Toť k roku 2003 a Českému Telecomu.

Nyní se však připravuje podobná dividenda i v ČEZ a optimistická očekávání mohou zcela odpovídat soukromým odhadům čezovýhofanatika. Do jaké míry se může opakovat stejný (spíše podobný) scénář mimořádné dividendy a její výše bude zodpovězeno v blízké budoucnosti. Pokud bychom spekulovali se stejnými podmínkami, jako v případě Českého Telecomu a vycházeli ze stejných privatizačních očekávání (tj. v roce 2004 a násl.) můžeme konstatovat, že ČEZ může bez vážnějších následků "unést" i dividendu přesahující 20 kč na akcii. Výše takové dividendy se výraznějším způsobem nepromítne do hodnocení fundamentální hodnoty společnosti a s problémy, které by se týkaly ceny za státní podíl při případné privatizaci si také "tvůrci" dividendy hlavy lámat nemusí. Již předem jim bylo dáno na vědomí, že mají při stanovení "optimální" výše dividendy volnou ruku, neboť s privatizací ČEZ se nepočítá. (To je takové to české nepočítání. Ono se sice nepočítá s privatizací ČEZ, ale počítá se s tím, že se v příštím roce musí začít přípravovat privatizace ČEZ a podle toho, jak bude nutné rychle prodat -rozuměj jak rychle budou potřeba penize - musí se prodat buď celý ČEZ a nebo část ČEZ a v tomto případě rychle a na burze.) Ta optimální výše dividendy ČEZ se nepočítá jako optimální z hlediska dividendové politiky, nebo zvýšení fundamentální hodnoty společnosti, optimální pro poměr dluh/vlastní jmění a pod. Optimální výše dividendy je taková výše, která vytvoří co největší záplatu v cedníku státního rozpočtu (v příjmové oblasti FNM). V letošním roce se bude v privatizaci státních podílů společností pouze paběrkovat (možná Unipetrol - pokud nepřijde kouzelník Babisz, uhelné společnost - pokud se privatizace nezadrhne). V příštím roce se možná povede Český Telecom (pesimistická očekávání budou pravděpodobně překonána a privatizace dá 70-80 miliard). Jenže se musí doplnit peníze do prázdné státní pokladny. Vladní koalice bude potřebovat dobré vysvědčení za dobu svého vládnutí a taková dobrá známka za snížení deficitu státních financí se nedá ničím nahradit. Bude třeba využít připravenou/nepřipravenou privatizaci ČEZ.

To současné přešlapování ceny akcie ČEZ pod hranicí 150 Kč bude ještě nějakou dobu trvat. Ne však dlouho. Uvidíme zítra.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 08.01.04 21:41  carek  (52812)

Výhledy telekomunikačních firem pro rok 2004

Výhledy telekomunikačních společností pro letošní rok jsou jedny z nejlepších za posledních několik let. Shoduje se na tom většina investičních společností. Investiční banka Goldman Sachs proto v pondělí zvýšila hodnocení firem z této oblasti z neutrálního na atraktivní. V minulosti provedené odhady perspektivy růstu sektoru jsou překonané a někteří odborníci se obávají, že jejich vlastní odhady by mohly být zbytečně negativní. "Je tu riziko, že budeme muset naše prognózy navýšit", píší ve své nejnovější studii o výhledech mobilních operátorů experti investiční banky J.P.Morgan. Evropské telecomy čeká nová vlna akvizic, do které se již podruhé a tentokrát v daleko vhodnějším době řadí i Český Telecom. V rozporu s neustálým zdůrazňováním stagnace by se mělo investovat i do telefonních síťí. Perspektivní je rozšiřování siťí UMTS. Deutsche Telecom chce v roce 2004 investovat celkem 8,5 miliardy eur a na sítě UMTS by mělo jít 1,2 miliardy eur.

Analytici očekávají, že zájem investorů o Česká Telecom bude větší než předloni. Mimo výše uvedených důvodů by zvýšený zájem i nabídnutou cenu mělo podnítit ovládnutí Eurotelu, které Český Telecom úspěšně dokončil loni v listopadu a pokračující restrukturalizace firmy.

V roce 2002 se Český stát rozhodl prodat svůj podíl v Českém Telecomu, tedy 51 %, za 55,3 miliardy korun. V letošním roce nabízí Český stát stejný podíl v Českém Telecomu (tržní hodnota je 47,5 miliardy korun) a v tisku se objevuje, že by vláda za 51 procentní podíl chtěla získat přes padesát miliard korun. Pouze podle Tomáše Gatka z Atlantik FT by se cena mohla pohybovat mezi 55 a 65 miliardami korun. Je velmi pravděpodobné, že se prognózy o dosažené ceně za majoritní podíl Českého Telecomu budou postupně z neutrálních úrovní posunovat na mnohem přijatelnější úroveň. Podnětem k postupnému zvýšení šancí na dosažení vysoké cena za majoritní podíl Českého Telecomu odpovídající "fair price" mohou být spekulace o snahách velkých mobilních skupin Orange a Vodafone ovládnout Eurotel.

V denním tisku publikovaná úvaha o veřejné nabídce akcií na kapitálovém trhu či kombinací přímého prodeje a veřejné nabídky akcií na kapitálovém trhu náleží mezi svérázné taktiky předprivatizačního boje. V nedostatku, který tlačí českou socialistickou vládu k přijetí nepopulárních opatření s nimiž se v původních volebních slibech a programech stran volební koalice vůbec nepočítalo je privatizace každé firmy příjmově nevýhodnou formou nepřijatelná. Vývoj privatizace Severočeských dolů tomu zatím nasvědčuje.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 07.01.04 19:48  carek  (93132)

ČTÚ zrušil Telecomu pevné ceny internetu

Český telekomunikační úřad zrušil své rozhodnutí, kterým nařizoval Českému Telecomu, za kolik má poskytovat přístup k internetu prostřednictvím telefonní linky. Firma tak může poskytovat přístup na internet za nižší ceny. Bude zajímavé sledovat konkurenční boj mezi mobilními operátory a Českým Telecomem.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 06.01.04 15:56  carek  (90978)

Možná jsem to podcenil

Děkuji za názory. Vypadá to na pomalý růst do 330 Kč. Nejsem si tak jist, zda je správné tvrzení, že se Český Telecom bez Eurotelu podobá prázdné slupce. Na to bylo v minulosti investováno přiliž mnoho. Spíše věřím tomu, že společnost zvládne spojení s mobilním operátorem a bude využívat synergické efekty společného působení. Nezanedbatelná je i velikost a postavení firmy mezi českými telekomunikačními firmami.

I když proběhne privatizace společnosti (a přejme si společně, že úspěšně) nestane se Č. Telecom soukromou (pro investory uzavřenou společností) jako ostatní firmy, včetně Českých Radiokomunikací. Podle připravovaného obchodního zákoníku bude (pravděpodobně) veřejnou akciovou společností jak je to ve vyspělých zemích běžné.

Hlavním znakem veřejné akciové společnosti je to, že její akcie jsou registrovány na veřejném trhu. Dále je pro veřejnou akciovou společnost typické, že má velké množství akcionářů vlastnících pouze zlomek jejích akcií. A k tomu Český Telecom po prodeji 27% podílu dospěl. Nelze zpochybnit, že spolu s ČEZ stále přitahuje velký zájem drobných investorů. A jaké jsou k tomuto tvrzení (veřejná akciová společnost) důvody:

Management společnosti, sestavený v několika posledních letech dává jednoznačně najevo, že jeho posláním je jednat v zájmu všech akcionářů a na rozdíl od jiných společností to dokazuje svými činy (dividendová politika, snižování počtu zaměstnanců, vyřešení podílu v Eurotelu).

Společnost z hlediska základního kapitálu, tržní kapitalizace, obratu, počtu akcionářů i počtu zaměstnanců patří mezi největší české telekomunikační firmy. Z toho vyplývá především naplnění požadavku vysoké likvidity akcií a velká pozornost medií, která snižuje náklady na monitorování společnosti (zjišťování událostí ve společnosti, jejich hospodářských výsledků, konání valných hromad, významných rozhodnutí, aj.)

Důležitou roli v rozhodování investorů hrají i takové předpoklady, jako je značná velikost a důležitost společnosti, které nedovolí politické reprezentaci připustit protiprávní poškozování této společnost a jejích akcionářů, jak tomu docházelo a dochází u spousty jiných společností s většinovým akcionářem (např. České Radiokomunikace).

 

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 05.01.04 22:16  carek  (86711)

Do konce ledna 310,-Kč. Je to hodně ?

Český stát znovu připravuje privatizaci svého podílu v Českém Telecomu. Do konce loňského roku se všichni "drobasové" na těchto stránkách předháněli v líčení chmurné budoucnosti společnosti a ceny akcie. Proč také ne?? Po "úspěšném" prodeji balíku 27 % akcií, které vlastnilo konsorcium TelSource bylo možné (s poukazem na získanou cenu) ještě nějaké nerozhodnuté "drobasy" z kožichu vyklepat. Nyní na začátku roku 2004 to už půjde hůře. Kdo nenakoupil má prostě smůlu.

V minulosti se již jednou privatizace Českého Telecomu  státu trochu nepovedla. Stát prodával svůj podíl, tedy 51%, za 55,3 miliardy korun, v té době to dělalo 1,82 miliardy euro. Kupcem, který nabídl nejvíce bylo konsorcium složené z banky Deutsche Bank a telecomu TDC (ten byl složený z amerického telecomu UBS a dánského Tele Danmark). Kurs akcií Českého Telecomu na pražské burze se v té době pohyboval kolem 270,-Kč na akcii a tak nabídnutá cena 340,-Kč na akcii představovala slušný pětadvacetiprocentní bonus. To, že tento zájemce nabídl tolik (hodně/málo) nicméně odpovídalo tržní situaci a náladě, která ceny telekomunikačních společností tlačila hodně dolů. Nabídnutá částka zdaleka neodpovídala valuaci založené na dlouhodobé finanční výkonnosti Českého Telecomu. Tolik komentář a co na to spekulace o dalším osudu ceny akcie českého Telecomu po nepodařené privatizaci.??

V rámci exkluzivního průzkumu o vývoji Českého Telecomu, který mezi analytiky předních makléřských firem po nepodařené privatizaci uskutečnila Česká kapitálová informační agentura se mimo mnoha jiných zajímavých informací objevila i spekulace o nejvyšší fundamentální hodnotě akcii Českého Telecomu, která by byla dosažena, kdyby .... Bylo to na začátku loňského roku, kdy management ČTu pracoval na nové strategii společnosti. V té době málokdo předpokládal, že místo předpokládané dividendy za rok 2002 v rozmezí 10-25 Kč na akcii vyplatí Český Telecom mimořádnou dividendu 57 Kč. Vyplacení mimořádné dividendy nebylo považováno pro fundamentální hodnotu akcie za nejvýhodnější a tím i méně výhodnější pro cenu státního podílu při budoucím prodeji.

Tomáš Gatek z makléřské společnosti Atlantik FT v průzkumu ČKIA na otázku: Jaká je podle Vás cílová cena emise v horizontu následujících 12 měsíců odpověděl : Nejvyšší fundamentální cenu nabízí varianta nákupu podílu v Eurotelu a zvýšení zadlužení společnosti až na úroveň dluh/vlastní jmění 0,6, kdy tzv. "fair price" (současná frundamentální hodnota) dosahuje 557 Kč na akcii. Varianta případné mimořádné dividendy a zvýšení dluhu také představuje růst fundamentální ceny na 495 Kč na akcii. Tato varianta je podle našeho názoru nepravděpodobná, protože i když představuje nejvyšší okamžitý zisk pro akcionáře, snižuje růstový potenciál společnosti. V případě, že nedojde k restrukturalizaci společnosti (status quo) fundamentální hodnota ČT by byla 408 Kč. Před vyplacením mimořádné dividendy se cena akcie k této hodnotě téměř vyšplhala (396 kč).

Nyní víme, že Český Telecom vyplatil mimořádnou dividendu ve výši 57 Kč na akcii. Koupil 49% podíl v Eurotelu. Podle některých projekcí má Eurotel ve střednědobém období produkovat volné cash flow na úrovni 6 miliard Kč ročně. Pro ilustraci, jde o necelých 20 Kč na akcii Českého Telecomu ročně. V souladu s tímto stavem je deklarovaná i dividendová politika Českého Telecomu pro následující dva roky, která předpokládá, že výplatní poměr dividenda/EPS dosáhne maximálně 70 %.I toto je prý hluboko pod tím, co by si Český telecom mohl dovolit, kdyby nemusel část svého volného cash flow použít na redukci dluhu. Změnila se nálada, která ovlivňovala ceny telekomunikačních společností. Dochází k restrukturalizaci Českého Telecomu, snižování počtu zaměstnanců, snižování investic, s ohledem na ziskovost se odpisy předchozích investic nastavily pravděpodobně tak, aby co nejvíce snižovaly daňovou zátěž a umožnily amortizaci dluhu spojeného z akvizicí 49 % podílu v Eurotelu. 

To by mohlo mít i určitý vliv na cenu akcie do konce ledna. Bude klesat celou dobu přípravy nové privatizace? Asi těžko. Lednový efekt by nám mohl přinést i nějaké oživení. Odhaduji, že to nějakou korunu k současné ceně přinese.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
spíše nečíst (1) 04.01.04 12:38  carek  (48150)

Lekce z ČEZu - Povinnost loajality v české praxi

Našel jsem v Právním rádci zajímavý článek od Aleše Borkovce. Snad se nebude zlobit, když článek v plném znění předložím k diskusi.

Povinnost loajality v české praxi: Lekce z ČEZu

Anglosaská právní teorie (především pak americká) dospěla k rozdělení fiduciárních povinností členů správní rady (board of directors) a dalších manažerů v akciových společnostech1) do dvou základních povinností - do povinnosti loajality (duty of loyalty) a povinnosti péče (duty of care).Odborné publikace definují povinnost loajality velmi podobně, a to jako povinnost jednat při výkonu funkce bona fide v zájmu společnosti, což znamená v zájmu všech jejích akcionářů jako celku. Povinnost péče pak představuje povinnost jednat při výkonu funkce s péčí, kterou by vykonával řádný a pečlivý hospodář.2)

Zájmy zaměstnanců, věřitelů, zákazníků a dalších stakeholderů jsou přitom zajištěny většinou zákony z jiných oblastí práva než je právo obchodních společností. Pokud vedení společnosti jedná ve prospěch těchto skupin nad povinnosti dané zákony, pak za tímto jednáním musí být v konečném důsledku zájem akcionářů.

Zatímco v případě povinnosti loajality nejsou žádné pochybnosti, že tato povinnost by měla být jednoznačně vymahatelná soudně, u povinnosti péče tak jednoznačná shoda nepanuje. Důvod neochoty připustit vymáhání povinnosti péče spočívá především ve skutečnosti, že soudy jsou pak nuceny přezkoumávat a posuzovat obchodní rozhodnutí manažerů společnosti. Avšak je správné chtít, aby soud zpětně hodnotil obchodní rozhodnutí?

Vymáháním povinnosti péče tak může docházet k bezdůvodnému přenášení obchodních rizik z akcionářů na manažery. Obavy manažerů z možného postihu by pak mohly vést k dalším komplikacím - snaha manažerů vyhnout se jakémukoliv riziku, neúměrné prodlužování doby k přijetí i klíčových rozhodnutí, zvyšování nákladů na získání a zachování důkazů o jednání v souladu s povinností řádné péče.

Zkrátka a dobře by se jinými slovy dalo říci, že porušení povinnosti loajality je jakýmsi porušením čestnosti, které by mělo být sankcionováno, zatímco porušení povinnosti péče je často způsobeno pouhou neschopností a následky této neschopnosti by měli nést akcionáři jako celek.3)

Česká úprava povinnosti loajality je vtělena do § 66 odst. 2 obch. zákoníku ve spojení s § 567 odst. 2 obch. zákoníku. Nelze jinak, než souhlasit s tím, že česká úprava povinnosti loajality (i povinnosti péče) je nedostatečná a skrývá mnohá úskalí.4)

ČEZ - vzorová veřejná akciová společnost

I když současný český obchodní zákoník nerozlišuje mezi veřejnou akciovou společností a soukromou (uzavřenou) akciovou společností, ve vyspělých zemích je toto dělení běžné. Také připravovaný nový český obchodní zákon, který má nahradit stávající obchodní zákoník, s tímto dělením počítá.5) Hlavním znakem veřejné akciové společnosti je, že její akcie jsou registrovány na veřejném trhu. Dále je pro veřejnou akciovou společnost typické, že má velké množství akcionářů vlastnících pouze zlomek jejích akcií.

Převažující faktický stav ve Spojených státech a ve Spojeném království je ale takový, že tyto veřejné akciové společnosti nemají vůbec kontrolního akcionáře, zatímco třeba v Německu zpravidla vedle drobných akcionářů existuje i jednoznačný kontrolní akcionář.

Společnost ČEZ, a. s. doposud přitahovala velký zájem drobných investorů, a to především z následujících tří důvodů, které ji výrazně odlišovaly od ostatních obdobných společností:

Management společnosti, sestavený během několika posledních let, dával jednoznačně najevo, že jeho posláním je jednat v zájmu všech akcionářů, a na rozdíl od jiných společností to dokazoval i činy (mj. na české poměry nezvykle vysokou informační otevřeností).

Společnost z hlediska základního kapitálu, tržní kapitalizace, obratu, počtu akcionářů i počtu zaměstnanců patří mezi největší české obchodní společnosti. Z toho vyplývá především naplnění požadavku vysoké likvidity akcií a velká pozornost médií, která snižuje náklady na monitorování společnosti (zjišťování událostí ve společnosti, jejích hospodářských výsledků, konání valných hromad, atd.).6)

Důležitou roli v rozhodování investorů hrály i takové předpoklady, že extrémní velikost a důležitost společnosti nedovolí politické reprezentaci připustit protiprávní poškozování této společnosti a jejích akcionářů, jak k tomu docházelo a dochází u spousty jiných společností s většinovým akcionářem.

Rozbor jednání dozorčí rady společnosti ČEZ

Během poslední doby však došlo k dvěma událostem, které jsou zajímavé z hlediska plnění povinnosti loajality (i povinnosti péče). První z těchto událostí bylo negativní stanovisko některých členů dozorčí rady k účasti společnosti v soutěži o hnědouhelné doly na severu Čech a druhou bylo odvolání předsedy představenstva Jaroslava Míla.

Základní otázka, která v této souvislosti vyvstala, je, nakolik bylo jednání členů dozorčí rady v souladu s povinností loajality a s povinností péče (§ 194 odst. 5 přes § 200 odst. 3 obch. zák.). Povinnost loajality (na kterou je tento článek zaměřen především) ukládá tedy členům představenstva a dozorčí rady jednat při výkonu své funkce vždy v zájmu všech akcionářů společnosti. A proto, ať jsou tito akcionáři identifikovatelní, nebo ne, ať existuje většinový akcionář, nebo nikoliv, členové těchto orgánů musejí vždy jednat tak, aby investice akcionářů byly zhodnocovány, a to všech stejně.

Z toho tedy jednoznačně plyne, že i pokud je znám rozhodující většinový akcionář, nelze jeho postavení zvýhodňovat, a to ani v případě, že tímto většinovým akcionářem je stát.

V případě negativního stanoviska některých členů dozorčí rady k účasti společnosti ČEZ na privatizaci severočeských hnědouhelných dolů, by měli být tito členové schopni zdůvodnit, v čem viděli přínos z neúčasti společnosti v soutěži a jaké myšlenkové pochody je vedly k závěru, že když se společnost soutěže vůbec nezúčastní, že tato skutečnost povede ke zvýšení akcionářské hodnoty.

Obchodní zákoník v případě sporu o porušení povinnosti péče klade důkazní břemeno na členy orgánů společnosti (§ 194 odst. 5), přičemž toto ustanovení lze patrně uplatnit u i povinnosti loajality. Pokud by členové dozorčí rady neprokázali loajalitu a péči řádného hospodáře, odpovídají za způsobenou škodu (§ 194 odst. 5). Avšak přinejmenším za některé z těchto členů dozorčí rady by v případě prokázání škody zaplatili většinu této škody patrně daňoví poplatníci (§ 66 odst. 8 a 9).

Obranou uvedených členů stěží mohou být argumenty o potřebnosti prosazování zájmů státu ve strategických odvětvích, kterým výroba elektřiny bezesporu je. K ochraně těchto strategických státních zájmů slouží speciální zákony (v tomto případě především energetický zákon), včetně úřadů zřízených na jejich základě (Energetický regulační úřad). Obdobně to platí třeba o ochraně hospodářské soutěže. Zkrátka, jde o jiná odvětví práva než je právo obchodních společností.

Podobně by členové dozorčí rady měli objasnit, jaký zájem společnosti a jejich akcionářů sledovali odvoláním Jaroslava Míla z funkce předsedy představenstva. Ano, je běžné, že špatný manažer je nahrazen dobrým, a že dobrý manažer je nahrazen ještě lepším. To však neplatí v tomto případě, kdy byl Jaroslav Míl odvolán bez jakékoliv představy o jeho nástupci. Dobře známé jsou pouze negativní dopady tohoto kroku:

- společnost se ocitla bez vrcholového manažera,

- bude mu patrně muset vyplatit odstupné,

- společnost se dostala do rozporu s atomovým zákonem, a

- bylo narušeno ovzduší důvěry a spolupráce, v důsledku čehož zaměstnanci společnosti mohou mít pocit, že i v případě vykazování velmi dobrých pracovních výsledků mohou být cynicky vyhozeni.

Naopak, pozitivní důsledky odvolání Jaroslava Míla nejsou známy.7) Členové dozorčí rady by tedy měli akcionářům objasnit, v čem spočívají přínosy tohoto kroku pro společnost a akcionáře samotné (ve smyslu zhodnocování jejich investic).

Výhled do budoucnosti

Avšak celé dění okolo společnosti ČEZ má daleko širší dopad. Vyvstala otázka určená pro vládní politickou reprezentaci, a to jaký byl veřejný zájem na vyřazení společnosti ČEZ ze soutěže na hnědouhelné doly, když zájmem státu by mělo naopak být, aby se soutěže zúčastnilo co nejvíce zájemců, a tím by byla i cena za privatizované společnosti co nejvyšší?

Jasný důvod, proč by se soutěž měla předem omezovat a proč předem vyloučit určité soutěžící, dosud uveden nebyl. Argumentem těžko může být snaha o zabránění omezení hospodářské soutěže, neboť by případně došlo pouze k vertikálnímu spojení podniků, navíc vzájemně již na sobě závislých.

Naopak, přínos ze spojení lze spatřovat v synergických efektech, znamenající snížení nákladů pro obě strany (ČEZ i uhelné společnosti), což by v konečném důsledku mohlo být příznivé i pro všechny odběratele elektřiny.

Je otázkou, jestli se nynějších více než sto tisíc menšinových akcionářů společnosti ČEZ v dnešní době odevzdaně vyrovná s tím, že jejich investice byly poškozeny. Z toho, že výše investic českých občanů do akcií společnosti ČEZ v posledním období rostla, vyplývá, že již nejde pouze o investory, kteří získali v podstatě zadarmo několik akcií v rámci kupónové privatizace, ale že jde i o investory, kteří do akcií společnosti ČEZ investovali podstatnou část svých úspor.

Je tedy docela možné, že akcionáři společnosti bud ...
Dosavadní doporučení: spíše nečíst (1)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 19.11.03 22:26  carek  (63403)

prodej ČEZ a ČTel přes burzu

Blizi se volby do snemovny. Co by asi tak mohli ODS vymyslet jineho.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 17.11.03 22:59  carek  (29044)

ČT 1 - další jaderné bloky

Trvalý zábor půdy pro JE Temelin (4x1000 MW  je 150 ha). Část staveb pro další bloky JE Temelín na části této plochy je zakonzervovaná a je jen otázkou času, kdy se bude pokračovat. Další lokalita (v minulosti pro jadernou výtopnu) byla v předprojekční přípravě již v 80. letech minulého století v Blahutovicích na severní Moravě (Slezsko?).
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 28.10.03 20:26  carek  (62755)

Good bye 160

Dekuji cezovejfanatiku. Skvele pro klidne a dlouhodobe investory. Jsem pres den zpravidla v terenu a mohu si tak Tve informace (s velkym zajmem) precist (pripraven na riziko, ktere predstavuje dlouhodobe odlouceni od monitoru) v klidu vecer. Skoda, ze o te sve akcii c.2 nepises casteji.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 26.10.03 10:20  carek  (65518)

Co také Míl prosazoval .......

Nejsem si tak jist, ze bychom meli vzpominat na Mila v dobrem. Vzpominam si na zmeny ve vedeni C.Telecomu, kdyz  se vzeprelo zamerum hlavounu. Nikdo po nich ani nevzdechne. Soucasne neznam zadnou osobu z dozorci rady a predstavenstva nejake spolecnosti, ktera by stranila minoritnim akcionarum. I neutralni poloha v teto situaci je nepratelskym aktem vuci majoritnim vlastnikum.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 24.10.03 19:01  carek  (25171)

Mil sem, Mil tam, vzdyt je to jedno

Zda se, ze dosla temata a tak nezbyva nez pretrasat Mila. Pripomina mi to okurkovou sezonu v lete, kdy se noviny zameri na temata o hodnych cikanech, kteri ziji se stryckem Tomem v jeho chaloupce a prispivaji mu na najem a na bile bestie, kterym neni svaty ani strycek Tom.

I ten cezovejfanatik si uz vysypal kapsy a pridava sve drobecky ke spolecne mise. Ono se to tady za chvilku usadi a zacneme se zase cukat nahoru. I nejvice pesimisticke zpravy cenu CEZ dolu nedostanou. Kdyz ne svetla budoucnost s ceskymi doly, bude stredoevropsky superCEZ  (se "spickovou" slovenskou a bulharskou energetikou) a superdividendou v pristim roce.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 22.10.03 15:00  carek  (86736)

Zatim jsou to jen nazory politiku

Pokud bych mel brat vsechny nazory populistickych politiku, vypadalo by to tady trochu jinak. Myslim, ze si jen tak zkousi, co by jim jeste proslo. Na volebnich preferencich se to stejne nijak neprojevi a je zrejme, ze ptakostrana zamerne mlci. Proc take projevovat svuj (treba nezraly nazor), kdyz proud nese lodicku tim spravnym smerem. Do kase se bude foukat tesne pred volbami, at se ti pitomci volici zase napali. Na prave strane politickeho spektra nam stejne zadna vyznamnejsi strana nevyrostla.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

Téma: Akcie ČEZ
přečíst (0) 22.10.03 10:25  carek  (36826)

Energeticka "koncepce" statu a CEZ

Probral jsem dnesni prispevky a nikde zadna zminka o velkem clanku ministra Milana Urbana v Hospodarskych novinach z 22.10.2003. Mimo jine (prevratne) nazory nas stavi pan ministr (jako kdysi knezna Libuse) pred vidinu velke energeticke spolecnosti ve stredni Evrope a vestecky rika: "Mame strategicke plany propojit se se slovenskou energetikou (nebylo to tady uz za "svobodneho statu" rudych bratru?). Neni zadnym tajemstvim, ze CEZ intenzivne jedna a chce se zucastnit privatizace (jiste "vyspele" energetiky) v Bulharsku. Chceme z CEZ vybudovat podnik strategickeho vyznamu nejen pro Ceskou republiku, ale v teto stredoevropske oblasti. Podnik na bazi modelu francouzke EdF - tam je stat take majoritnim vlastnikem."" Je to clanek s uvahami, ktere vydaji na nekolik tematickych prispevku cezovehofanatika.

Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:

přečíst (0) 21.10.03 22:36  carek  (43691)

Nevíte jestli rostou hřiby ?

Rostou. Nadherne hriby okolo Lodherova, Najdku. Vaclavky a dalsi lupenite houby nepocitam.
Dosavadní doporučení: přečíst (0)
Vaše doporučení:


« Předchozí | 17 | 18 | 19 | 20 | Další »
stránkovat diskuzi po 10 | 20 | 50

 Burza Prime 16:29 (4.7.2024) 
Název Kurz Změna
 COLT CZ GROUP SE  672.00  +0.90% 
 ČEZ  888.50  +1.31% 
 ERSTE GROUP BANK A  1 164.00  +0.34% 
 GEN DIGITAL  568.00  -2.07% 
 GEVORKYAN  258.00  +0.78% 
 KOFOLA CS  304.00  0.00% 
 KOMERČNÍ BANKA  788.50  +0.51% 
 MONETA MONEY BANK  103.00  +0.19% 
 PHILIP MORRIS ČR A  15 400.00  0.00% 
 PHOTON ENERGY  43.20  -0.69% 
 PILULKA LÉKÁRNY  124.00  0.00% 
 PRIMOCO UAV SE  1 020.00  +6.81% 
 VIG  761.00  -1.30% 
Komodity online
 Ropa 86.67 USD 05.07   
 Zlato 2388.72 USD 05.07   
 Stříbro 31.21 USD 05.07   
 Káva 230.25 USD 05.07   
 Cukr 20.12 USD 05.07   
 Bavlna 71.08 USD 05.07   
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.